İran, Rusya'ya askeri desteğinin karşılığını almaya başladı.

Semafor haber sitesinden Jay Solomon'a konuşan İran'ın Birleşmiş Milletler Misyonu, Rusya ve İran'ın Su-35 savaş uçağı konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.
Russian_Air_Force,_RF-81719,_Sukhoi_Su-35S_(49581740157)

Anlaşmaya göre kaç adet savaş uçağının İran'a teslim edileceğine dair bilgiye yer verilmedi.

Öte yandan Mısır Hava Kuvvetleri için üretilen Su-35 savaş uçaklarının İran’a gönderileceği ise birkaç ay önce çıkan haberlerle kesinleşmişti.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Üyesi Şehriyar Haydari, Ocak ayında yaptığı açıklamada, ''İran’ın Rusya’dan sipariş ettiği Su-35 savaş uçakları, önümüzdeki yılın başlarında ülkeye varacak.'' dedi.

FHemsj0WYAAhGQD-e1647857384364

Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde

İran, Ukrayna savaşının başlamasının ardından Shahed-136/131 sınıfı kamikaze İKA'lar başta olmak üzere birçok askeri ürünü Rusya'ya teslim etti. 

İran'ın bu yardımlar karşılığında Rusya'dan Su-35 savaş uçakları ve S-400 hava savunma sistemleri istediği medyaya yansımıştı.

İran'ın Su-35 savaş uçaklarını teslim alması halinde bir süre kamuoyundan gizlemesi bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda görselleri paylaşılan yeraltı hava üssünde ise Su-35 savaş uçaklarının yerleştirilebileceği çeşitli alanların inşa edildiği iddia ediliyor.