Son dönemde Irak'taki İran destekli Şii milis güçlerinin, bölgedeki ABD askerî varlığına yönelik saldırıları artmış durumda. 

Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var

Middle East Eye'ın internet sitesindeki haberine göre İran destekli Şii Milis güçleri, Irak Başbakanı Kazımi'ye ''ABD güçlerinin Irak topraklarını terk etmesi için resmi talepte bulunması halinde'' ülke içindeki ABD misyonlarına yönelik saldırılarına son vermeyi teklif etti.

Milis güçler geri çekilmenin 12 ay içinde tamamlanması gerektiğini de eklediler. Habere göre Irak Başbakanı Kazımi'nin, ABD'li yetkililere resmi olarak geri çekilme talebinde bulunması bekleniyor.

1 Mart tarihinde İran destekli Şii milis güçleri, ekim ayından bu yana yürürlükte olan gayriresmi ateşkesin sonlandırıldığına dair açıklama yapmıştı.

Şii milis güçleri, Bağdat başta olmak üzere Irak'ın birçok bölgesinde ABD üslerine ve diplomatik misyonlarına karşı roketli saldırılarda bulunuyor.