Iraklı yetkili makamların hava savunma sistemleri konusunda farklı ülkeler ile temasları devam ediyor.

Press TV'nin haberine göre Irak Parlementosu Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Muhammed Rıza Hayder, Rusya ile S-300 hava savunma sisteminin tedarik edilmesi konusunda görüşme gerçekleştirdiklerini doğruladı. 

Lockheed Martin, ABD donanmasıyla yeni sözleşme imzaladı Lockheed Martin, ABD donanmasıyla yeni sözleşme imzaladı

Başkan Hayder, geçtiğimiz günlerde Rusya'yı ziyaret ettiklerini belirterek, ''Hava Kuvvetleri Komutanu General Shihab Jahid Ali başkanlığındaki bir heyet ile geçtiğimiz günlerde Rusya'yı ziyaret ederek, S-300 hava savunma sistemlerinin tedarik edilmesi konusunda görüşmelerde bulundu.'' ifadelerini kullandı.

Komite Başkanı Hayder ayrıca Moskova ile çok sayıda zırhlı aracın satın alınması ve modernizasyonu konusunda da birçok sözleşme imzaladıklarını vurgulayarak, ''Özellikle muharebe tankları ve zırhlı araçlar konusunda Rus ordusunun tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz.''dedi.

Irak Parlementosu'ndan bir milletvekili daha önce hava savunma sistemleri satın almak için Çin, Ukrayna ve Rusya'ya heyetlerin gideceğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın S-300 tedariği hakkında üstü kapalı bir şekilde uyarıda bulunarak, Iraklı makamları CAATSA yaptırımları ile tehdit etmişti.