IDEF’21'i ziyaret eden Irak Savunma Bakanı Sadun'dan Türk savunma sanayii ürünleri hakkında süpriz bir açıklama geldi. 

Alsharqiya kanalına konuşan Bakan Cuma İnad Sadun, Türkiye ile Bayraktar TB-2 S/İHA, T129 ATAK helikopteri ve anti-drone sistemleri konusunda teklif beklediklerini açıkladı.

Kongsberg'den ABD'ye CROWS silah sistemi satışı Kongsberg'den ABD'ye CROWS silah sistemi satışı

IDEF'21'i ziyaret ettiğini belirten Savunma Bakanı Sadun, ''IDEF'21 ziyaretimde Bakan Hulusi Akar ile görüşme gerçekleştirdim. Bayraktar SİHA, ATAK helikopteri ve drone karşıtı ürünler konusunda tekliflerini göndermelerini istedim. Salı günü Türkiye'nin teklifi gelecek ve bunu değerlendireceğiz.'' ifadelerini kullandı.

Irak Savunma Bakanı Sadun'un bir süredir Türk yetkililer ve savunma sanayii şirketleri ile temaslarının olduğu biliniyordu. Bakan İnad Sadun geçtiğimiz hafta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar biraraya gelmiş ardından IDEF'21'i ziyaret etmişti.

Bakan Sadun fuarda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ) standını ziyaret ederek, ürünler hakkında detaylı bilgi almıştı.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Irak Cumhuriyeti Askeri Sanayileşme Kurulu Başkanı Mohamed Saheb Al-Daraji, Türkiye ile Irak arasında Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması imzalamıştı.