TEKNOFEST İzmir başladı TEKNOFEST İzmir başladı

Irak son dönemde savunma sanayii alımını hızlandırmış durumda.

Defense News'in haberine göre Iraklı bir heyetin yakın zaman içerisinde Fransa'ya giderek insansız hava araçlarını (İHA) inceleyeceği belirtildi.. Fransa'nın bu kapsamda ilk olarak Irak'a 20 adet İHA teklif etti.

Teklif edilen İHA'lar ile ilgili bilgilere yer verilmezken daha önce Irak ordusundan General Kasım Muhammedi, 30 saat havada kalış süresine sahip bir İHA ile ilgilendiklerini açıklamıştı.

The New Arab'ın Iraklı üst düzey askeri yetkililere dayandırdığı habere göre Irak Bakanlar Kurulu ayruca 12 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) alımı için 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı. 

Irak'ın Fransa ile müzakere ettiği bir diğer konu olarak ise 14 adet Rafael savaş uçağının alımı olarak biliniyor. Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Muhammed Redha Haydar, Irak ve Fransa'nın Rafael tedarik edilmesi konusunda sözleşme imzaladığını açıkladı.

Irak'ın, 14 Rafael için toplamda 240 milyon dolar ödeme yapacağı ama bu ödemenin nakit para yerine petrol ile yapılacağı vurgulandı.

Fransa'nın yanı sıra Pakistan'ın da Irak hükümetine 20 İHA teklif ettiğini ve bu teklifinde hala Irak Savunma Bakanlığı tarafından incelendiği vurgulandı.  Irak Hava Kuvvetler'inin Rafael temasları dışında yine Pakistan ile Süper Mushak avcı/eğitim uçağı satın almaya çok yakın olduğu belirtildi.

Rusya'dan T-90 tank alımı

Halihazırda 73 adet Rus T-90 ve Abrams tanklarını kullanan Irak Kara Kuvvetleri'nin Rusya'da ek T-90 tank siparişi vermeyi düşünüyor. General Kasım Muhammedi konuyla ilgili olarak, ''Irak ordusu yeteneklerini arttırmak için tank sayısını arttırmak gibi bir planları var.'' değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ın ayrıca FD-2000 karadan havaya savunma füzesi (SAM) sistemleri tedarik etmek için Çin ile pazarlık yaptığı aktarılmıştı.