Irak, hava gücünü artırmak için savaş uçağı tercihini Pakistan'dan yana kullandı.

Pakistan basınında yer alan habere göre Irak hükümeti, yaptığı görüşmeleri nihayete erdirerek Pakistan'dan milyonlarca dolar değerinde 12 adet JF-17 Thunder Blok III savaş uçağı alımına onay verdi.

Taraflar arasında iki yıldan fazla süren müzakereler sonucunda Bağdat, JF-17 Thunder savaş uçağı tedariki için milyonlarca dolarlık bir bütçe harcamasını onaylama kararı aldı.

jf17-n1

Daha önce Irak’ın Pakistanlı bir şirketle JF-17 Blok III olduğu düşünülen ve sayısı belirtilmeyen bir uçak alımı için sözleşme imzaladığı kamuoyuna yansımıştı. Bu iddialar doğrultusunda o dönem açıklama yapan Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, Pakistanlı bir şirket uçak alımı için sözleşme imzaladıklarını doğrulamıştı.

Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor

Irak, JF-17 Thunder savaş uçaklarını, insansız hava araçlarına karşı kullanmak için satın almak istiyor. Irak Hava Kuvvetleri envanterinde halihazırda; 34 adet F-16 Fighting Falcon, 11 adet L-159 Albatros ve 19 adet Su-25 savaş uçağı bulunuyor.

jf17-n3

Pakistan ile Çin ortaklığında geliştirilen ve üretilen JF-17 Thunder savaş uçağı ihracat pazarındaki ilerleyişini sürdürüyor.

İlk olarak Pakistan Hava Kuvvetleri'nin kullanımına alınan JF-17 Thunder, daha sonra ise Myanmar ve Nijerya’ya ihraç edilmişti. Bunun yanı sıra Pakistan, savaç uçağının ihracatı için Arjantin, Malezya, Azerbaycan, Fas, Katar, Sudan ve Sri Lanka ile görüşmelerde bulunmuştu.