İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı, İsrail ve Suudi Arabistan'ı Zarif'in ses kaydını sızdırmakla suçladı

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Dışişleri Bakanı Zarif'in Devrim Muhafızları Ordusu ile eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi eleştirdiği gizli röportajının Viyana'da sürdürülen "hayati" nükleer görüşmeler sırasında sızdırılmasına dikkati çekti.

Cihangiri, "Yaptırımların ve baskının kaldırılması konusunda hassas ve tarihi günlerden geçiyoruz. Tam da bu günlerde Sayın Zarif'in yayımlanmaması gereken ses kaydının yayımlandığını gördük." dedi.

Konunun "ulusal güvenlik" meselesi olduğunu ifade eden Cihangiri, "Sayın Cumhurbaşkanı (Hasan Ruhani), İstihbarat Bakanlığına meselenin takibi için kesin talimat verdi. Onlar bu kaydın Suud medyasına nasıl ulaştığını dikkatle araştıracaktır." dedi.

Cihangiri, röportajı kimin sızdırmış olabileceğine dair soruya ise, "Bu ses kaydı meselesinin ardında İsrail-Suud komplosu olduğuna inanıyorum." diye yanıt verdi.

YPG/PKK, ABD’li lobi firmasıyla anlaştı

ABD'de lobi çalışmalarına ilişkin haberleri derleyen "Foreign Lobby" adlı sitede yer alan habere göre, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG ABD'nin başkenti Washington'daki bir lobi firmasıyla anlaşma yaptı.

Habere göre, anlaşmada adı "Kürt Savunma Güçleri/YPG SDF" şeklinde geçen YPG/PKK, Washington'da "DEAŞ terör örgütüyle mücadelesine" ilişkin lobi çalışmalarını, Cumhuriyetçilere yakın söz konusu firma üzerinden yürütecek.

Anlaşma detaylarının yer almadığı haberde, PYD'nin siyasi kolu Suriye Demokratik Konseyi (SDC) adlı yapılanmanın da geçen yaz Washington'da "AF International" adlı lobi firmasıyla bir anlaşma yaptığı kaydedildi.

Halid el-Mişri, Hafter'in hiçbir otoriteyi tanımamasının planlanan seçimleri tehdit ettiğini belirtti

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri "Hafter'in hiçbir otoriteye boyun eğmemesi, şeffaf ve özgür seçimlerin yapılmasını tehdit ediyor." ifadesini kullandı. Mişri çözümün, önce anayasa referandumu, arkasından da seçimlerin yapılmasında olduğunu kaydetti.

Ülkedeki paralı askerler mevzusuna da değinen Mişri, Sirte ile Misrata arasındaki sahil yolunun açılmasının önündeki en büyük engelin Hafter milislerine destek veren paralı askerler olduğunu ve bunların ülkeden çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Hafter milisleri, 25 Nisan'da, Bingazi'deki Benina Havaalanı'nı kapatarak, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin kabinesiyle birlikte kente yapacağı ziyarete engel olmuştu.

Hafter milisleri daha sonra yaptıkları açıklamada, "geçici" olarak nitelendirdikleri Ulusal Birlik Hükümeti ile hiçbir bağlarının olmadığını belirtmişti.

Hamas lideri Heniyye, Abbas’ın kararını "talihsiz" olarak nitelendirdi.  

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin katılımına izin verilinceye kadar seçimleri erteleme kararını değerlendiren Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye söz konusu kararı "talihsiz" olarak nitelendirdi.  

Heniyye, "Filistin iradesi İsrail'in kararına ipotek edilirse, İsrail'le siyasi olarak ve sahada mücadele edilmez ve Oslo Anlaşması protokollerine bağımlı kalınırsa seçimlerin ertelenmesi demek, iptal edilmesi ve Filistinlilerin siyasi hakkının müsadere edilmesi demek olur." ifadesini kullandı.

"Biz de Hamas olarak, seçimlerin Kudüs'te yapılması gerektiğini söylüyoruz, bunda hemfikiriz. Bizim için Kudüs olmadan ne devletin ne de Filistin'in bir anlamı var. Kudüs'ün, siyasi, sosyal, dini ve kültürel birçok boyutu var." diyen Heniyye, görüş ayrılığının, seçimlerin Kudüs'te yapılmasında değil Filistin'in kararının İsrail'in alacağı karara bağlanması konusunda olduğunu vurguladı.