ABD yönetimi, İran hükümti tarafından desteklenen 'hacker'ların, "geniş bir kurban yelpazesi" yakalayabilmek için ABD'nin altyapı sistemlerini hedef aldıkları konusunda açıklamada bulundu. 

CNN'in haberine göre yalnızca ABD değil Birleşik Krallık ve Avustralya da İran destekli 'hacker'ların hedefinde bulunuyor. Habere göre söz konusu bilgisayar korsanları Microsoft ve Fortinet tarafından sistemlere erişmek ve zaman zaman bu sistemleri fidye yazılımı saldırılarıyla kilitlemek için çabalıyor. 

Mobile Legends’e siber saldırı Mobile Legends’e siber saldırı

Bilgisayar korsanları hedeflerine ulaşabilmek için yazılımlardaki bilinen kusurlardan faydalanıyor. Konuya ilişkin İngiltere Siber Güvenlik Merkezi'nden yapılan açıklamada, "İran hükümeti tarafından desteklenen bu aktörler; veri sızdırma veya şifreleme, fidye yazılımı ve gasp gibi işlemler için bu erişimden faydalanabilir." ifadeleri kullanıldı.

ABD federal yetkilileri genel olarak 'hacker'ların kurbanı olan isimleri kamuoyu ile paylaşmıyor. Bu yüzden Habere göre bilgisayar korsanlarının hangi ABD sağlık ve ulaşım sektörünü hedef aldığı belli değil. Bunun yanı sıra ABD'li yetkililerin açıklamasında saldırıları gerçekleştiren bilgisayar korsanlarının hedeflerine ilişkin detaylı olmasa da bilgi verildi. Buna göre bilgisayar korsanları hedef alacakları belli bir sektör seçmiyor. Bunun yerine yazılım kusurlarından yararlanmaya odaklanıyorlar.