İran Donanması'nın denizaşırı faaliyetleri yakından izleniyor.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

HI Sutton'ın uydu görüntülerine dayandırdığı haberde, İran Donanması'na ait mobil üs gemisi Makran'ın taşıdığı 7 hücumbotla beraber Venezuela rotasında olduğu iddia edildi. Makran'ın 28 Nisan'da Basra Körfezi kıyısındaki Bender Abbas Limanı'ndan ayrıldığı ve uzun süredir ABD Donanması tarafından takip edildiği belirtildi. 

Yine uydu görüntülerine göre Makran'ın güvertesinde Peykaap tipi 7 adet hücumbot taşıdığı anlaşılıyor. İran'ın bu hücumbotları Venezuela Donanması'na teslim edeceği ve böylelikle Venezuela hükümetinin Panama Kanalı'na giden nakliye yollarını çok daha sıkı takip edebileceği ifade ediliyor. Ayrıca Makran'ın bünyesinde hücumbotlar dışında da çeşitli silah sistemlerini taşıdığı belirtildi.

Peykaap tipi hücumbotlar, İran Donanması'nın Basra Körfezi'ndeki ana güçlerinden birini oluşturuyor. Bünyesinde 2 adet gemisavar ve 2 adet hafif torpido taşıyabilen Peykaab tipi hücumbotlar, 2004 yılında Kuzey Kore'den alınan IPS-16'lar temel alınarak üretilmiştir. İran Devrim Muhafızları Donanma Gücü, bu hücumbotları sık sık Basra Körfezi'nde dolaşan ABD Donanması'na ait unsurları taciz ederken kullanıyor.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade mobil üs gemisi Makran ile ilgili, ''İran Donanması uluslararası sularda dolaşma hakkına sahiptir. ABD Donanması'nı İran savaş gemilerine yönelik kışkırtıcı eylemler yapmamaları konusunda uyarıyoruz.'' ifadelerini kullandı.