İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

İran yönetimi; İsrail ve ABD'den gelebilecek olası saldırılara karşı askeri varlıklarını yeraltına taşımaya devam ediyor.

İran medyasının aktardığı bilgilere göre İran Hava Kuvvetleri, ''Eagle-44'' ismini verdiği gizli yeraltı hava üssüne F-4 savaş uçaklarını konuşlandırdı.


Yeraltı hava üssünün henüz F-4'lere özel olarak mı inşa edildiği yoksa mevcut S/İHA üslerine ek olarak mı yapıldığı bilinmiyor. Üssün çıkışı yeni inşa edilmiş piste sağlanarak uçakların buradan hızlı bir şekilde kalkış yapması sağlanıyor.


IRNA haber ajansının üs içerisinden paylaştığı görüntülere göre F-4 savaş uçakları; AGM-65, GBU-12, AIM-7, AIM-9 füzeleri ve çeşitli tiplerde faydalı yüklerle donatıldı. 

Yeraltı üssünün 120 m kadar yerin içerisinde olduğu ve bu oranın uçakları çoğu saldırıdan korumaya yarayabileceği belirtiliyor.

Öte yandan üssün içerisinde olmayan ancak dikkat çeken bir başka detay ise Su-24 savaş uçaklarına entegre edilen ve 1500 km menzile sahip seyir füzeleri.


Rus üretimi Kh-101 seyir füzelerine benzerliği ile dikkat çeken füzenin, İran'ın Rusya'dan Su-35 savaş uçağı tedarik edeceği iddiaları gündemdeyken sahneye çıkartılması önemli bir ayrıntı.

İran Hava Kuvvetleri'nin bel kemiğini oluşturan 60 adet F-4 savaş uçağını hizmete aldığı günden bu yana aktif olarak kullanıyor.