Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

İran, türlü bölgesel gerilimin odak noktası ve stratejik açıdan savunmasız olan Hürmüz Boğazı’nı bypas edecek projesini tamamladı. 

Al Jazeera'nin haberine göre, projenin açılışı İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından gerçekleştirildi. Törende konuşan Ruhani, ‘’Bu, İran açısından stratejik bir hamle ve önemli bir adım. Petrol ihracatımızın güvenli şekilde devam etmesini sağlayacak. Yeni ihracat terminalimiz, Washington’un İran’a yönelik yaptırımlarının başarısızlığını gösteriyor.’’ ifadelerini kullandı.

Projenin 2 milyar dolarlık bir yatırımla gerçekleştiği aktarılırken, İran’ın Hürmüz Boğazı'nın güneyinde bulunan Umman Körfezi kıyısındaki Cask Limanı'ndan günde 1 milyon varil petrol ihraç etmeyi hedeflediği kaydedildi. 

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında 6 ülkenin İran ile imzaladığı nükleer anlaşmadan çekildiklerini ve İran'a yönelik farklı yaptırımların yürürlüğe sokulacağını açıklamıştı. İran, ham petrol ihracatının engellenmeye çalışılması durumunda Hürmüz Boğazı’nı bloke edeceğini söylemişti. Mevcut politik durumda ise ABD Başkanı Joe Biden, Trump döneminde çöken İran nükleer antlaşmasının yeniden canlandırılması için Viyana’da diplomatik temaslarda bulunuyor.