İran ve Venezuela ortak tehditler üzerinden yakınlaşıyor.

IRNA'nın haberine göre başkent Tahran'ı ziyaret eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sırasında iki ülke arasında petrol, petrokimya, ekonomi, turizm, kültürel ve siyasi alanlarda 20 yıllık kapsamlı stratejik iş birliğini öngören anlaşma imzalandı.

İran özellikle savunma sanayii ve petrol gemilerinin ihraç edilmesi konusunda Venezuela ile yakın ilişkilere sahip.

Haziran 2021'de İran Donanması'na ait mobil üs gemisi Makran'ın taşıdığı 7 hücumbotla beraber Venezuela rotasında olduğu iddia edilmişti.

Uydu görüntülerine göre Makran'ın güvertesinde Peykaap tipi 7 adet hücumbot taşıdığı anlaşılıyor. İran'ın bu hücumbotları Venezuela Donanması'na teslim edeceği ve böylelikle Venezuela hükümetinin Panama Kanalı'na giden nakliye yollarını çok daha sıkı takip edebileceği ifade ediliyor. Ayrıca Makran'ın bünyesinde hücumbotlar dışında da çeşitli silah sistemlerini taşıdığı belirtildi.

Mart ayında ise Venezuela Kara Kuvvetleri ve Donanması'nın, Tiuna tipi 4x4 taktik araçlar ve Damen Interceptor 1102 Orinoco sınıfı hücumbotlar ile İran'dan satın alınan Fajr-1 çok namlulu roketatar sistemlerini (ÇNRA) test etmeye başladığı görülmüştü.