İran'da 11 Nisan'da gerçekleşen Natanz Nükleer Tesisi'ndeki patlamanın failinin kimliği belirlendi.

İran devlet televizyonu IRIB'in haberine göre, İran İstihbarat Bakanlığı Natanz Nükleer Tesisi'nde patlamaya sebep olan ve yabancı istihbarat servisleri ile doğrudan bağlantısı bulunan Reza Karimi isimli şüphelinin tespit edildiği belirtildi. Reza Karimi Natanz'daki patlamadan hemen önce ülkeyi terketti. 

Natanz Nükleer Tesisi'nin içinden görüntüler yayınlayan IRIB, Reza Kerimi'nin tutuklanarak ülkeye getirilmesi için gerekli yasal işlemlerin yapıldığını belirterek şüpheliye ait kişisel bilgilerin bulunduğu bir kimlik kartı yayınladı. 

Uzmanlara göre İran vatandaşı olan Reza Karimi'nin Natanz'daki patlamaya sebep olması, İsrail'in İran'ın içerisinde rahatça istihbarî operasyon yapabildiğini ve güçlü bir yerel destekçi ağına sahip olduğunu gösteriyor.

11 Nisan Pazar günü sabah saatlerinde İran'ın Isfahan kenti yakınlarında bulunan Natanz Nükleer Tesisi'nde patlama yaşanmış ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, olayın ''nükleer terör'' olduğunu duyurmuştu.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada İranlı bilim insanlarının yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeyi başardığını belirterek santrifüj sistemlerinin kesintisiz olarak uranyum zenginleştirmeye devam ettiğini açıklamıştı.