İran ordusu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in haklı açıklamalarının ardından, iki ülke ilişkilerinde gerginliğe sebep olacak askeri tatbikata başladı.

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiomars Heydari ve beraberindeki üst düzey komutanların da katılım sağladığı askeri tatbikata, ordunun bütün birimleri iştirak ediyor.

Hayber Fatihleri Tatbikatı hakkında konuşan Tuğgeneral Heydari, tatbikat boyunca ordunun birçok biriminin aktif olarak test edileceğini belirterek, ''Silahlı Kuvvetlerin bu bölgede ve ülkenin diğer noktalarında gerçekleştirdiği tatbikatlar, kesin bir planlama doğrultusunda silah ve teçhizatların test edilmesini, İran'ın sınırları ve topraklarındaki her noktada savaşa hazırlığın değerlendirilmesini hedefliyor." ifadelerini kullandı. 

Heydari ayrıca ilk kez bir tatbikatta uzun menzilli bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) kullanılacağını vurguladı.

İlham Aliyev'in tepkisinin ardından gelen tatbikat

İran hem Dağlık-Karabağ çatışmaları sırasında hem de 27 Eylül'de 2. Karabağ Savaşı'nın 1. yılında, Ermenistan'a ''Laçin Koridoru'' üzerinden tırlarla yardım yapmaya devam ediyor. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık-Karabağ'da işgalden kurtarılan bölgelerde karakol kurularak, İran'dan Ermenistan'a sevk edilen tırların kontrol edildiğini ve bu kontrollerin ardından İran'ın kendi sınırlarında tatbikatlere başladığına vurgu yaparak, "İlk olarak söylemeliyim ki her ülke kendi topraklarında istediği askeri tatbikatı yapabilir. Bu onun egemenlik hakkı. Buna kimse söz söyleyemez. Fakat bunu bir zaman kesitinde analiz ettiğimizde bunun hiçbir zaman olmadığını görüyoruz. Neden şimdi ve neden bizim sınırımızda? Bu soruları ben değil, Azerbaycan toplumu soruyor. Bu soruyu dünyadaki Azerbaycanlılar soruyor" ifadelerini kullanmıştı. 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade ise 28 Eylül'de yaptığı açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in Tahran'a yönelik açıklamalarını "şaşırtıcı" olarak nitelemişti.

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde