MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

İran, İsrail'in kendisine yönelik nükleer açıklamalarından ötürü hava savunma tatbikatlarını sıklaştırdı.

Tasnim News'in haberine göre 12 Ekim'de ülkenin iç kesimlerindeki Semnan eyaletinde başlayan ve çeşitli tiplerde radar ve havunma sistemlerinin test edildiği geniş çaplı ''Vilayetin Gökyüzü'' tatbikatı başarılı bir şekilde tamamlandı. 

Tatbikatın ilk gününde yerli olarak geliştirilen hava savunma füze sistemleri, radarlar, keşif ve elektronik harp sistemleri bir dizi teste tabi tutuldu. Bunun yanı sıra hava savunma sistemlerinin elektronik harbe karşı hazırlıkları, dost ve düşman hedeflerinin ayrımı gibi yetenekleri ölçüldü. 

İran Devrim Muhafızları Hava Savunma Gücü Komutanlığı'ndan Tuğgeneral Qader Rahimzadeh hava savunma sistemlerinin İran'ın hassas ve hayati tesislerini korumaya tamamen hazır olduğunu belirterek, ''Hava savunmamızdaki tehdit algımız bizi yeni ve daha gelişmiş hava savunma sistemleri üretmeye zorladı. Katmanlı hava savunma şemsiyemiz İran'ın hayati ve hassas tesislerini korumaya tamamen hazır.'' ifadelerini kullandı.

Kudüs radarı ilk kez faaliyete geçti

İran Devrim Muhafızları Hava Savunma Gücü, ''Velayetin Gökyüzü'' tatbikatında 500 km menzile sahip Kudüs radarının test edilerek faaliyete geçtiğini duyurdu. Duyuruda yer alan bilgilere göre Kudüs radarı yüksek irtifadaki hedefleri tespit etmesinin yanı sıra çeşitli tekniklerde elektronik harp ile baş edebilme, düşman-dost tespit sistemi ve savunma sistemleri ile bağlantı kurabilme kabiliyetine sahip.

Majid kısa menzilli hava savunma sistemi test edildi

Tatbikatın en dikkat çekici gelişmesi ise "Majid" isimli hava savunma sisteminin görücüye çıkması oldu.

8 km menzile sahip Majid, insansız hava aracı (İHA) ve drone tehdidine karşı geliştirildi.