Suriye'de İran hava savunma sistemleri ile entegre radarların, daha önceki İsrail'in hava saldırılarına cevap veremediği ortaya çıktı.

The Jerusalem Post'un haberine göre Rusya'nın S300 kodlarını satmasının ardından İranlı bazı askeri mühendislerin gizlice Suriye'ye gönderildiği ve Moskova'nın bilgisi olmadan Suriye hava savunma sisteminin kodlarında değişiklik yaptığı iddia edildi.

İranlı mühendislerin bu müdahalesinin ardından İsrail'in savaş uçaklarının üslerinden ayrılmasının ardından Suriye hava sistemlerinin uçakları tespit ettiği ve ateşlenen füzeleri imha etmeyi başardığı ifade edildi.

İran Savunma Bakanlığı'ndan adını vermeyen yetkili Rusya'nın S300 kodlarını değiştirmesine kanıt olarak ise şu ifadeleri kullandı; ''Suriye radar sistemlerinin geçmişte İsrail savaş uçaklarına düşman değil dost muamelesi yapması S300'lerin kodlarının İsrail'e satıldığının göstergesi.'' 

Rusya'nın daha önce İran'a rapor göndererek, Suriye hava savunma sistemlerine herhangi bir mühendisin girip girmediğini sormuştu.

ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk kez görüntülendi ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk kez görüntülendi