İran ordusu, Ortadoğu'da asimetrik bir güç unsuru olarak kullandığı insansız hava aracı ve drone sistemleri ile envanterini güçlendirmeye devam ediyor.

Tasnim'in haberine göre İran Silahlı Kuvvetleri, İran Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmaya uyarınca çeşitli tiplerde 1000 İHA tedarik edecek. Pazartesi düzenlenen İmza törenine İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Seyid Abdul Rahim Musevi ve İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Amir Hatemi katıldı.

Anlaşma sonrası açıklamada bulunan Tümgeneral Seyid Abdul Rahim, ''İHA'lar savaş alanlarında daha fazla kullanılmaya başladı. Bu anlaşma ile İran Silahlı Kuvvetleri'nin İHA gücü artacak ve nitelik kazanacak.'' dedi. İran Savunma Bakanı Hatemi ise İran'ın drone kapasitesi açısından dünyada beşinci ya da altıncı sırada olduğunu belirterek, ''İran askeri endüstrisi drone ve insansız hava araçları konusunda kendi kendine yetebilecek hale geldi.'' ifadelerini kullandı.

Nisan ayında İran Kara Kuvvetleri, 5-15 kg harp başlığına, 10 km menzile ve yapay zekaya sahip yeni sürü vurucu (kamikaze) İHA sistemlerini tanıtmıştı.

Ocak 2021'de ise yerli üretim insansız hava araçlarıyla (İHA), ülkenin orta kesiminde bulunan Simnan'da iki gün süren geniş kapsamlı bir askeri tatbikat düzenlenmişti.

9 adet ZAHA Donanma'ya teslim edildi 9 adet ZAHA Donanma'ya teslim edildi