İran, kripto madenciliği ve dijital para konusundaki adımlarına devam ediyor.

Iran International'ın haberine göre İran Merkez Bankası, kendi ulusal kripto para birimini piyasaya sürmek için altyapı çalışmaları başladı. 

İran Merkez Başkanı Ali Salehadabi konuyla ilgili olarak çalışmalara başladığını ve hızlı bir şekilde kripto para birimin piyasaya sürüleceğini belirtti. Başkan Ali Salehadabi, ''Ulusal kripto para birimimizin çıkarılması konusunda gerekli talimatları verdik. İlgili altyapı çalışmaları geliştiriliyor. Yakın zaman da deneme bazında bir miktar kripto para piyasa sürülecek.'' ifadelerini kullandı.

İran sürekli olarak siber saldırılar ve kripto para madenciliği ile gündeme geliyor. Kasım ayında İran'ın indirimli elektrik tarifeleri nedeniyle Çin, Rusya, ABD, Kazakistan, Kanada ve İzlanda ile birlikte dünyada en fazla kripto para üreten 7 ülkeden biri olduğu açıklamıştı.

İran'da yaşanan toplu elektrik kesintileri nedeniyle ülkede Bitcoin madenciliği faaliyetleri 26 Mayıs 2021'de eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin talimatıyla askıya alınmıştı. Bitcoin madenciliğine getirilen yasak 22 Eylül'e kadar sürmüş ve Ruhani, 8 Haziran'da yaptığı açıklamada, ülkede kripto para faaliyetlerinin yasallaştırılmasını ve bu alana yatırım yapan vatandaşların sermayesinin korunmasını sağlamak için gerekli adımların atılması çağrısında bulunmuştu.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı