İran, kendisine yönelik saldırılara uranyum zenginleştirme oranını artırarak karşılık veriyor.

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf Twitter hesabından yaptığı açıklamada İranlı bilim insanlarının yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeyi başardığını ve İran halkının iradesinin ülkeye yönelik her türlü komployu etkisiz hale getireceğini belirtti.

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi de söz konusu adımı doğrulayarak şüpheli patlama sonrası devre dışı kalan Natanz nükleer tesisindeki ana güç santralinin bu gece aktif hale getirileceğini duyurdu. Salihi, ''Geçen hafta Natanz'da yaşanan patlama, uranyum üretimimizi bir an olsun durdurmadı. Sadeve IR-1 santrifüjlerinin bulunduğu odanın faaliyeti durdu. Diğer bütün santrifüjler çalışıyor.'' ifadelerini kullandı. Ali Ekber Salihi ayrıca saatte 9 gram yüzde 60 oranında zenginleştirilmiş uranyum ürettilerini belirterek, ''Aynı anda hem yüzde 60 hem de yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum çalışmalarımız devam ediyor. Bu harika bir iş.'' dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, 13 Nisan'da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi'ye mektup yazarak, yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirme çalışmalarına başladığını bildirmişti. Arakçi ayrıca dün İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Eğer görüşmelerde yapıcı bir ilerleme kaydedilirse devam edeceğiz. Aksi takdirde son vereceğiz." ifadelerini kullandı.