Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek

İran, dünya güçleri ile Viyana'da nükleer anlaşmaları görüşürken, uzay çalışmalarına devam ediyor.

AFP'nin ulaştığı uydu görüntülerine göre İran'ın uzay çalışmalarında ana merkez olan Tahran'ın 300 km doğusundaki Semnan eyaletinde bulunan İmam Humeyni Uzay Merkezi, yeni bir uydu fırlatmaya hazırlanıyor.

Görüntülerde, tipik bir fırlatma rampasına yerleştirilmiş roket, destek aracı ve vinçler göze çarpıyor. Ayrıca fırlatmadan önceki son aşama olan raylı rampa sisteminin de yerleştirildiği görülüyor.

Middlebury Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Araştırmaları Merkezi'nde uzman olan Jeffrey Lewis konuyla ilgili uydu görüntülerinin fırlatmanın son aşamasını işaret ettiğini belirterek, ''İran'ın yeni cumhurbaşkanının uzay programına olan ilgisini biliyoruz. Ayrıca uydular, bölgedeki araç sayısında ve kazı çalışamalarında ciddi bir artışın olduğunu gösteriyor. Bu davranışlar, fırlatma öncesini işaret ediyor.'' ifadelerini kullandı.

İran'ın devlete ait haber ajansı IRNA geçtiğimiz günlerde, uzay programı dahilinde toplam 4 uydunun fırlatılmaya hazır olduğuna dair bir makale yayınladı.

İran’ın sivil uzay programının sorumluluğunu Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Bakanlığına bağlı İran Uzay Ajansı (ISA) yürütmektedir. Askeri uzay programını ise İran Devrim Muhafızlarına bağlı Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanlığı sürdürmektedir ve balistik füze çalışmaları, uydu taşıma roketleri için temel oluşturmuştur.