İran ve ABD arasındaki dolaylı nükleer görüşmeler devam ederken, Basra Körfezi'nde gerginliği arttıracak bir olay yaşandı.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

ABD Donanması tarafından salı günü yayınlanan görüntülerde İran Devrim Muhafızları Donanma Gücüne ait ''Shahid Nazeri'' (Harth 55) füze korvetinin Basra Körfezi'nde, ABD'ye ait Ada sınıfı "Monomoy" ve "Wrangel" sahil güvenlik botlarını 3 saat boyunca manevraya zorlayarak için taciz ettiği ortaya çıktı. Tacizin İran'a ait hızlı intikal botları ile başladığı ve daha sonra Shahid Nazeri (Harth 55) gemisi ile devam ettiği belirtildi. ABD Donanması mürettebatının köprüden köprüye telsizle İran unsurlarına birden fazla uyarı da bulunduğu ancak tacizin 3 saat boyunca devam ettiği aktarıldı.

ABD Donanması'nın Basra Körfezi ve çevresinde konuşlu 5'nci Filosunun Sözcüsü Komodor Rebecca Rebarich Monomoy sahil güvenlik botunun çarpışmayı önlemek için motor kapattığını vurgulayarak, ''ABD mürettebatı köprüden köprüye telsizle çok sayıda uyarı yaptı, gemi düdüğünü beş kez kısa aralıklarla öttürdü. Shahid Nazeri (Harth 55) köprüden köprüye telsiz uyarılarına yanıt vermedi ve güvensiz manevralarını sürdürdü. Uyarılardan yaklaşık 3 saat sonra ABD gemilerinin savunma manevralarına başlamasının ardından İran araçları uzaklaşarak mesafeyi açtı.'' ifadelerini kullandı.

Sözcü Rebarich, olayın Basra Körfezi'nde 15 Nisan 2020'den bu yana İranlılar ile yaşanan olayın ilk tehlikeli karşılaşma olduğunu vurgulayarak İran'ın 2018'den bu yana tacizlere son verdiğini, 2019'un neredeyse tamamında bu türden hiçbir hadisenin yaşanmadığını belirterek 2017'de 14, 2016'da 35 ve 2015'te 23 hadise yaşandığını anımsattı.