Rusya ve İran ikili ilişkilerini uzayda da sürdürüyor.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İsa Zarepur; dün Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden Rusya tarafından fırlatılan “Hayyamuydusuyla ilgili bilgi verdi.

500 km mesafedeki yörüngeye yerleşen uydudan şu ana kadar 4 kez sinyal aldıklarını açıklayan Bakan Zarepur; “Hayyam” uydusunun Rusya tarafından İran için üretildiğini belirterek, "Hayyam uydusunun fırlatılması için Rus tarafı ile 400 saatten fazla görüşme yapıldı. Bu uydunun ikinci, üçüncü ve dördüncü versiyonları için Rusya ile ortak üretim hattı kuracağız.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Washington Post gazetesinde geçen hafta yayınlanan habere göre Rusya’nın “Ukrayna’ya karşı savaş sırasında İran uydusundan faydalanabileceği” iddia edilmişti.

İran Uzay Ajansı Başkanı Hasan Salariye de Hayyam uydusunun “casusluk” amacıyla kullanılacağına dair iddiaların doğru olmadığını ifade etti. 

17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü 17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü

Hayyam uydusunun 600 kg ağırlığında olduğunu söyleyen Salariye; casusluk uydularının belirli bir boyutta ve belirli bir yörüngede olduğuna dikkat çekti ve "Hayyam uydusunun doğal kaynakların yönetimi, madencilik, tarım ve çevre alanlarında kullanılmak üzere standartlara göre tasarlanmış ve üretilmiş bir ölçüm uydusudur." açıklamasında bulundu.