İran yeni turboprop motorlu insansız hava aracını tanıttı!

İran dini lideri Ali Hameney, pazar günü Ashura Havacılık Uzay Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde düzenlenen etkinlikte İran savunma sanayii tarafından üretilen ürünleri inceledi. İncelediği ürünler arasında ilk kez bu etkinlikte göz önüne çıkan Shaed-147 isimli yüksek irtifa-uzun dayanıklılık (HALE) insansız hava aracı sistemi de vardı. 26 metre kanat açıklığına sahip olduğu ve 60 bin feet (yaklaşık 18300 metre) irtifada görev yapabildiği açıklanan insansız hava aracının uzun saatler havada kalabildiği ifade edildi.

Shaed-147 1-1

ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi

İranlı yetkililer tarafından 1 adet turboprop motordan güç aldığı belirtilen Shaed-147‘nin çeşitli elektro optik gözetleme sistemleri ve Sentetik Açıklıklı Radarı (SAR) olmak üzere farklı sensörleri taşıyabildiği ifade edildi. Aynı zamanda Shaed-147, İran'ın Sentetik Açıklıklı Radarının entegre edildiği ilk insansız hava aracı olma özelliğini de taşıyor. Sentetik Açıklıklı Radarın entegrasyonu ile Shaed-147’nin kötü hava koşulları ve bulut üstü irtifalarda dahi yüksek çözünürlüklü görüntüler verebildiğini söyleyen yetkililer, açıklamalarının devamında Shaed-147’nin uydu iletişim anteni (SatCom) ile uydu üzerinden de kontrol edilebildiğini belirtti.

Bölgesel gerilimin giderek artmasıyla birlikte İran savunma sanayine daha fazla yatırım yapmaya devam ederken Shaed-147'nin görücüye çıkarılmasının ülkenin ileri seviye insansız hava aracı sistemlerine yatırım yaptığının bir göstergesi olduğuna işaret ediliyor.