İran nükleer konusunda kendisine yapılan baskılara karşılık olarak uranyum zenginleştirme oranını artırmaya devam ediyor.

İran İnternational’in haberine göre, İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ülkesinin nükleer tesislerinde yüzde 60 oranında 6,5 kilogram, yüzde 20 oranında ise 108 kilogram uranyum zenginleştirildiğini kamuoyuna duyurdu. Sözcünün bu açıklamaları, Tahran ve Washington’un 2015 yılındaki nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması için Viyana’da dolaylı görüşmeler devam ederken geldi.

Nisan ayında İran, İsrail’i ülkedeki önemli bir nükleer tesise sabotaj eylemi düzenlemkle suçlamıştı. İran, saldırıya cevap olarak, uranyumu yüzde 60 saflığa kadar zenginleştirerek nükleer bomba için daha uygun bir hale getireceklerini duyurmuştu

İran’ın nükleer yasası

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

İran, ülkenin en önemli nükleer bilim insanlarından Muhsin Fahrizade'nin 27 Kasım 2020'de suikast sonucu öldürülmesinin ardından nükleer çalışmalarına hız verdi. Mecliste kabul edilen "Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması İçin Stratejik Eylem Planı" yasası İran Atom Enerjisi Kurumuna uranyumu yıllık en az yüzde 20 oranında zenginleştirme sorumluluğu yükledi.
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi, Tahran'ın nükleer tesislerinde ani denetime izin veren Ek Protokol'den ayrılacağını duyurmasının ardından karşılıklı mutabakatı sağlamak üzere 17 Şubat tarihinde İran'a bir ziyaret düzenledi.  
Grossi, UAEA'nın yürüttüğü temel doğrulama ve izleme faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için 22 Şubat’ta taraflar arasında geçici teknik anlaşma sağlandığını duyurmuştu.