İran ve İsrail'in kargo gemileri, Basra Körfezi ve Kızıldeniz'de karşılıklı olarak saldırıya uğramaya devam ediyor.

The New York Times'ın iddiasına göre, Salı günü sabah saatlerinde İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı Saviz kargo gemisi İsrail Deniz Komandoları tarafından yerleştirilen Limped mayını ile saldırıya uğradı. 

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade bu sabah yaptığı açıklamada Saviz'in Cibuti açıklarında Salı günü saat 6 sularında meydana gelen patlama nedeniyle hafif hasar gördüğünü doğrulayarak, patlamanın nedeninin soruşturma altında olduğunu belirtti. Hatipzadeh, ''Saviz sivil gemisi, nakliye yolları boyunca deniz güvenliğini sağlamak ve korsanlığa karşı koymak için Kızıldeniz bölgesi ve Aden Körfezi'nde konuşlandırıldı. Bu gemi pratik olarak İran'ın Kızıldeniz'deki bir lojistik istasyonu (teknik destek ve lojistik) olarak hareket etti ve bu nedenle bu geminin özellikleri ve misyonu daha önce resmi olarak açıklanmıştı." ifadelerini kullandı.

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

Suud medyası ise geminin gövdesine İsrail Deniz Komandoları tarafından yerleştirilen Limped deniz mayınının, patlamaya sebep olduğunu iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Enstitüsü (USNI) geçen yıl Saviz kargo gemisinin resmi olarak ticari bir gemi olarak listelenmiş olmasına rağmen muhtemelen gizli bir İran Devrim Muhafızları ileri üssü olduğunu açıklamıştı. USNI'ye göre Ekim 2020'den bu yana Yemen açıklaklarında bulunan Saviz gemisi Yemen'deki Husi güçlere istihbarat sağlamak ve İsrail Donanması'nın Kızıldeniz'deki faaliyetlerini gözlemlemek için çalışmalar yürüttü. 

İran resmi haber kanalı Tasnim ise geminin son yıllarda ticari gemilere eşlik eden İranlı komandoları desteklemek için Kızıldeniz'de konuşlandırıldığını bildirmişti.

İsrail'e ait iki kargo gemisi geçtiğimiz aylarda Basra Körfezi ve Umman açıklarında saldırıya uğramıştı ve İsrail bu saldırılardan İran'ı sorumlu tutmuştu. Wall Street Journal'ın raporuna göre ise Suriye'ye petrol taşıyan en az 12 geminin İsrail tarafından hedef alındığını bildirmişti.