İran Hava Kuvvetleri, modernizasyondan yoksun kalan uçaklarını bir bir kaybediyor.

İran'ın resmi haber ajansı IRIB'ın haberine göre İran Hava Kuvvetlerine ait bir F-5 savaş uçağı, Tebriz'deki askeri hava üssünden kalkışından bir süre sonra kentin doğusunda kırıma uğrayak düştü. 

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Uçak, kentin içerisindeki Şahid Allapor isimli spor kompleksine çarptı ve kazada iki pilot ve bir sivil vatandaş hayatını kaybetti. 2. Şehit Fekuri Hava Kuvvetleri Üssü'nden yapılan açıklamada olay ile ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

1 Haziran 2021'de İran Hava Kuvvetlerine ait bir başka F-5 savaş uçağı daha Huzistan eyaletinin Dezful kentinde bulunan hava üssünden kalkışından kısa bir süre sonra teknik bir arızadan dolayı düşmüş ve 2 pilot hayatını kaybetmişti.

İran Hava Kuvvetleri, ülkeye karşı uygulanan yoğun ambargodan en çok etkilenen kurumların başında geliyor. Modernizasyonu yapılmayan savaş uçakları sık sık kaza kırıma uğrayarak, ölümlü sonuçlara sebebiyet veriyor.