Siber saldırı sonrası ülkedeki bütün barajlara ait başta su dolum olmak üzere diğer bütün sistemlere erişimin tamamen kesildiği belirtildi.

Entekhab'ın haberine göre İran'daki bütün barajların kontrol ve denetiminden sorumlu İran Barajlar Bilgi Sistemi, siber saldırıların hedefi oldu. Siber saldırının iki hafta önce gerçekleştiği ve o tarihten bu yana barajlardaki son durum hakkında hiçbir dijital veriye ulaşılamadığı belirtildi.

İran Barajlar Bilgi Sistemi'nden yapılan açıklamada,''Son iki hafta içerisinde barajların doluluk oranı, risk durumu gibi hiçbir dijital veriye erişemiyoruz. Şu an barajlara yönelik hiçbir bilgiye ulaşamıyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

Barajlar Bilgi Sistemi'nde çalışan bir mühendisin İran medyasına verdiği demeçte ise, ''Oluşan durum siber saldırının durumunu gösteriyor. Şirket çalışanlarının kullandığı WhatsApp temelli yazılım dahil çalışamaz duruma geldi.'' dedi.

Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış

Enerji Bakanlığı ise konu ile ilgili siber saldırı olmadığını ancak barajlar sistemine erişime yönelik bazı kullanıcılara erişim engelenin konulduğunu açıkladı. Ekim ayında İran genelindeki benzin istasyonlarına yönelik siber saldırı gerçekleştirilmiş, saldırının İran rejimine muhalif hacker grupları tarafından düzenlendiği iddia edilmişti.

Geçtiğimiz hafta ise Suriye, Yemen ve Irak'a yönelik şüpheli uçuşlarından ötürü uluslararası havacılık kurumları tarafından kara listeye alınan İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı Mahan Air siber saldırının hedefi olmuştu.