Rusya'nın savaşta Irak'tan gönderilen ve İranlı silah kaçakçıları aracılığıyla taşınan silahları kullandığı öne sürüldü.

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian'ın İran destekli Iraklı milislerden ve bölgedeki istihbarat görevlilerinden edindiğini öne sürdüğü bilgilere dayandırdığı haberinde, Kremlin'in Bağdat ve Tahran'dan farklı tanksavar, roket ve füze sistemleri aldığı iddia edildi.

Buna göre Irak'tan Rus ordusuna RPG, tanksavar ve Brezilya yapımı füze sistemleri tedarik edildiği belirtildi. Ayrıca Tahran'daki yetkililerin Kremlin'e S-300'lere benzer İran yapımı bir Bavar 373 füze sistemi bağışladığı da ifade edildi. İran'ın Rusya'dan aldığı bir S-300'ü geri gönderdiği de öne sürüldü.

Şarkul Avsat'ın haberinde, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Moskova'nın Suriye'deki askeri müttefiki İran'a muhtaç hale geldiği, bunun da Rusya'nın savaştaki stratejisinde ciddi bir değişime işaret ettiği değerlendirmesi yapıldı.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Guardian'ın teslimat sürecini yöneten bir kaynaktan edindiğini öne sürdüğü bilgiye göre, Irak'ta DEAŞ'a karşı mücadelesiyle tanınan İran destekli Şii Haşdi Şabi milislerinin elindeki RPG ve tanksavarlar, 26 Mart'ta Irak'tan İran'a getirildi. Daha sonra İran ordusunun silahları buradan deniz yoluyla Rusya'ya ulaştırdığı iddia edildi.

Ayrıca Brezilya yapımı iki Astros II füze sisteminin de Haşdi Şabi tarafından 1 Nisan'da İran'a gönderildiği savunuldu.