Rusya'nın Ukrayna'ya karşı sergilediği agresif politikaya karşı diğer ülkelerden Ukrayna'ya destek mesajları gelmeye devam ediyor.

İskandiv ülkeleri Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda'nın savunma bakanları, ortak bir açıklamada yaparak olası Rus işgaline karşı Ukrayna'nın yanında olduklarını açıkladılar.

Yapılan ortak açıklamada, Rusya'nın son zamanlardaki Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetlerine dikkat çekilerek, durumun endişe verici olduğu vurgulandı.

Ukrayna ve çevresindeki durumun yakından takip edildiğini belirten savunma bakanları, İskandinav ülkeleri olarak Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve dış müdahaleden bağımsız olarak kendi ve güvenlik politikasını belirleme hakkına sıkı destek verdiklerini yinelediler.

Batı ülkelerinden Ukrayna'ya destek

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik, ABD ve NATO'nun da devreye girmesiyle hat safhaya ulaştı. 

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

Rusya, Ukrayna sınırına gerçekleştirdiği askeri sevkiyatlar, son dönemde sınır hattında gerçekleştirdiği tatbikatlar ve sürekli güncellenen istihbarat raporlarıyla olası işgalin sinyallerini veriyor. ABD ile NATO ise müttefikleri Ukrayna'nın yanında olduklarını her defasında dile getiriyor.

Son dönemde gerginliğin iyice artmasıyla Rusya sevkiyatlarını sıklaştırırken, ABD Karadeniz'deki faaliyetlerini hem denizden hem de havadan arttırdı. Sürekli Ukrayna ile temas halinde olan ABD, 19 Ocak 2022'de Dışişleri Bakanı Tony Blinken'ı Ukrayna'ya gönderdi. ABD'nin yanı sıra İngiltere, olası Rus işgaline karşı Ukrayna'ya tanksavar ve savunma sistemi yardımlarında bulundu.

Rusya ile Batı devletlerinin ardı arkası kesilmeyen hamleleri sonrası tüm gözler Karadeniz'e döndü. Ukrayna ve Rusya arasında muhtemel bir savaş durumunda ABD ve NATO'nun tutumu merakla bekleniyor.