Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından İskoçya ikinci bir referandum hazırlığına başladı. 

MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

Birleşik Krallık’a bağlı 5.5 milyon nüfuslu İskoçya’da 2014 yılında bağımsızlık referandumu yapılmış; ancak yüzde 55 ile bağımsızlık reddedilmişti.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon refaranduma ilişkin yaptığı konuşmada Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla İskoçya’yı “iradeleri dışında AB’den kopardığını” söyledi.

Scottish independence referendum: The key questions | The Independent

Sturgeon, bağımsızlık için yapılacak referandumun tarihini de verdi. İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon referandum tarihi olarak 19 Ekim 2023'ü planladıklarını söyledi. 

İskoçya Başbakanı Sturgeon ülkesindeki Kürt vatandaşlar için Kürtçe bir  mektup yazdı - Darka Mazi

İskoçya’nın referandum düzenleyebilmesi için İngiliz Parlamentosu'ndan izin alması gerekiyor. Resmi onay için İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a mektup yazacağını ifade eden Sturgeon referandumun engellenmesi durumunda yasal yollara başvuracaklarını sözlerine ekleyerek, “Bağımsızlık bastırılamaz. Bu konu demokratik bir şekilde çözülmeli ve güvenli bir süreçten geçmeli. İskoç demokrasisinin Boris Johnson ya da bir başka İngiliz Başbakanının tutsağı olmasına izin vermeyeceğim.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği üyeliği konusunda 23 Haziran 2016 tarihinde Birleşik Krallık’ta yapılan referandumda yüzde 67 oranıyla AB’den ayrılması kararı çıkmıştı. Referandumda, İngiltere ve Galler “evet” Kuzey İrlanda ve İskoçya ise “hayır” yönünde oy kullanmıştı.