Yükselen Türk savunma sanayiinin en büyük şirketlerinden ASELSAN'ın yabancılara satılacağı iddialarına Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'den yanıt geldi.

Savunma Sanayii Buluşmaları programı kapsamında Kocaeli'ne giden SSB Başkanı İsmail Demir, önde gelen savunma sanayii şirketlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Program sonrası kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Başkan İsmail Demir, ASELSAN hakkında ileri sürülen iddialara da yanıt verdi.

Ortaya atılan böyle bir iddiaya şaşırdıklarını belirten İsmail Demir, bu gerçek dışı haberlerin bir dezenformasyonun bir parçası olduğunu ve ASELSAN'ın TSKGV'nın en büyük hissedarlarından biri olduğunu dile getirdi. Demir yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

TEI-PD170 motorundan AKSUNGUR ile uçuş rekoru TEI-PD170 motorundan AKSUNGUR ile uçuş rekoru

"Biz gerçekten şaşırıyoruz. Bu yine bir dezenformasyonun bir parçası. ASELSAN, malumunuz TSKGV’nın çoğunluk hissesine sahip olan bir şirket. Yüzde 25’i halka açık olan bir şirket. Savunma sanayiindeki büyük şirketlerimizin çoğunun (ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN…) büyük hisseleri TSKGV’a ait ve ülkemizde ve çeşitli ülkelerde ortakları ve alt şirketleri var. Yani bu açıklamayı yapmak bile bana biraz tuhaf geldi. Şunu da unutmamak lazım: ASELSAN; borsaya, halka açık bir şirket. Şirket hakkında yapılacak herhangi bir spekülasyonun çok önemli ve ciddi sonuçları olur. Zaten ASELSAN yasal olarak da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na herhangi bir hareketi bildirmek durumunda. Bu dezenformasyon meselesinin savunma sanayii konusunda da siyasete alet edilmemesi gerektiğini defalarca söyledik. Biz yolumuza devam ediyoruz, şirketlerimiz teknoloji alanında, savunma sanayii alanında çalışmalara devam ediyorlar. Bu arada tabii ki de ortaklıklar yapıyorlar, alt şirketler kuruyorlar; çeşitli ülkelerde yapılanmalar devam ediyor. Normal profesyonel şirketlerin çalışması gerektiği gibi çalışıyorlar."