Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; savunma sanayiinde merak edilen soruları yanıtladı. ÜLKE TV’ye konuşan İsmail Demir; ABD’nin Türkiye’nin F-16 Block 70 talebini onaylamaması durumunda neler yapacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tolga Özbek'in haberine göre Demir; 40 adet Block 70 F-16 alınması ve 79 adet F-16 uçağının da modernize edilerek Block 70 standartlarına çıkartılması konusunda aksilik yaşanması halinde sahip oldukları planı şu şekilde açıkladı: 

“Savunma Sanayii Başkanı/Başkanlığı olarak o konu beni ilgilendirmiyor. Ben önüme bakarım. ÖZGÜR Projemi yaptım mı Block 30’a? Yaptım. Block 40 ve 50’lere yapacak mıyım? Yapacağım.”

F-16 Tüm Block Modelleri ve Farkları - Kokpitteyiz

F-16; Viper versiyonuna getirilecek

İsmail Demir açıklamasında iyileştirme yapılacak F-16'ların Viper versiyonuna getirileceğine dikkat çekti:

“Onları bu iyileştirmeler ile birlikte bir Viper versiyonuna getirecek miyim? Getireceğim. Bu kararlılığım var mı? Var. 6 ay erken olur, 1 yıl geç olur. Biz yola çıktık mı? Yola çıktık. Hedefe varır mıyız? Varırız. Bizi ilgilendiren kısım o. Onun bunun ağzına bakıyor olmak bizim ilgi alanımız değil. Diğer görüşmeler, siyasi kararlar, ülkeler arası ilişkilerin gerektirdiği siyasi konjonktürler olabilir. Biz yapmamamız gerekeni biliyoruz. Onu en kısa süre içerisinde yapmak da bizim ülkümüz."

Türkiye'nin ABD'den F-16 Blok 70 Talebinde Son Durum

KARAOK’tan tam isabet KARAOK’tan tam isabet

F-35 projesinden çıkarılan Türkiye'nin MMU KAAN'ın 2028'deki teslimatına kadar ihtiyaç duyacağı savaş uçağı ihtiyacını ise 40 adet F-16 Block 70 ile kapatması bekleniyor. 79 adet F-16’nın da modernize edilmesi planı da seçenekler arasında bulunuyor.

ÖZGÜR Projesi kapsamında halihazırda Block 30’lar modernize edilirken İsmail Demir F-16 Block 40 ve 50'lerin modernize edileceğini dün katıldığı bir programda da açıklamıştı.