Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TGRT Haber canlı yayınında yaptığı konuşmada dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin ödemesini yaptığı F-35 savaş uçaklarının projesinden çıkarılmasının ardından tartışmalar devam ederken İsmail Demir yaptığı konuşma ile Türkiye'nin geldiği noktaya bir kez daha dikkat çekti.

"F-35'leri yalvarsalar da almayız"

İsmail Demir, konuşmasında ABD F-35 savaş uçaklarını Türkiye'nin alması konusunda yalvarsa dahi almayacaklarını, Türkiye'nin havada üstünlüğü yakalayacak ve Türkiye'ye çok şeyler kazandıracak yeni hava araçlarının olduğubu ve bundan sebep artık gündemlerinin daha başka olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

"Şahsen F-35’leri yalvarsalar da alma taraftarı değilim. Bu aşamadan sonra almayalım diyorum. Geldiğimiz noktanın anlaşılması gerekiyor. KAAN ondan belki daha iyi olacak. KIZILELMA,TB3, ANKA3, HÜRJET; hava üstünlüğü anlamında Türkiye'ye çok şeyler katacak. Biz KAAN'a odaklanmışken diğer adımların bizim için ne anlama geldiğini çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Havadaki yeni gelişmelerimizle çok daha büyük güç çarpanı oluşturacağız. KAAN yıldız proje olmasıyla önde ama diğer araçlar da önemli avantajlar sağlayacak. Bu sebeple bunlar hayata geçtikçe F-35 verip vermeyecekleri konusuyla ilgilenmiyoruz. Elimizdeki sistemleri modernize etmemiz, yeni sistemleri üretmemiz ve dünyada en iyisi olmamız gerekiyor; onlara kazandıracağımız sistemlerle hareket alanında çok büyük bir üstünlük sağlamamız gerekiyor. Bizim gündemimiz bu."