Savunma Sanayii Başkanı İsmail DemirTürkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen 3. Sektör Zirvesi programının açılışında konuştu. 

Resim

"Her alandaki sistem ve veriler siber tehditlere karşı dayanıklı olmalı"

İsmail Demir konuşmasında teknolojinin en hızlı değişiminin yaşandığı alanların başında gelen bilişim teknolojilerinin ülkelerin açık veya gizli mücadele alanlarından biri haline geldiğine dikkat çekti. Demir açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Teknolojinin kullanılması ve yaygınlaşması için ülkeler ciddi yatırımlar yapıyor. Ama teknolojideki hızlı gelişme aynı hızda belki de daha ivmeli bir şekilde güvenlik alanında da bir gelişmeyi tetikliyor. Bir taraftan hem bilişim sistemlerinin ve hem de klasik bilişim altyapılarımızın da ötesine geçecek şekilde ağ bağlantısı olan her bir cihazın korunması ve bu cihazlar tarafından oluşturulan verilerin güvenliğini sağlıyoruz.

Resim

Özellikle yazılım temelli teknolojilerimizin, kritik altyapılarımızın, üretim tesislerimizin, bankacılık sistemlerimizin, sağlık sektörümüzün, enerji sistemlerimizin, savunma sanayiimizin ve kamu kurumlarımızın verilerinin olası tüm siber güvenlik saldırı ve tehditlere karşı dayanıklı hale gelmesi elzem hale gelmiştir." dedi.

"Her anlamda güçlü ve kendi kendine yeten bir ülke olmak durumundayız"

İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkanlığı olarak saldırılarda kendi kendine yeten ve bütün siber güvenlik çözümlerini üretebilen ekosisteme sahip olmayı amaçladıklarını kaydederek “Yürüttüğümüz 50'ye yakın siber güvenlik projesi ile hem güvenlik hem de sivil kamu kurumlarımıza ürün ve hizmet sağlamaktayız. Her geçen gün rekabetçi seviyesi artan yerli siber güvenlik ürünlerimizin kullanım oranlarının artması bize güven vermektedir. Bulunduğumuz coğrafya itibariyle her anlamda güçlü ve kendi kendine yeten bir ülke olmak durumundayız." ifadelerine yer verdi.

DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek

Resim

"Milli Teknoloji Hamlesi"ne önem verdiklerine işaret eden Başkan Demir, “Yapay zeka ile ilgili de bir yapılanma olması gerektiğine inanıyorum. Biz bu meselelere yazılımsal olarak yaklaşırken donanımsal anlamda da ülkemizde önemli adımlar atılması gerekiyor. Bundan sonra olacak girişimlerde eğer donanım anlamında geri kalırsak belki de yazılım anlamında alacağımız tedbirlerin etkisiz kalma ihtimali çok büyük." şeklindeki ifadelerle yazılım ve donanımların bir bütün halinde var olması gerektiğine dikkat çekti.