Türk Deniz Kuvvetleri’nin kabiliyetlerini artırmak adına yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen başlatılan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DIMDEG) Projesi kapsamında, TCG Derya (A-1590) Gemisinin inşa faaliyetleri devam ediyor.

28 Haziran 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Sefine Tersanesi arasında imzalanan sözleşme kapsamında inşa faaliyetleri başlayan TCG Derya’nın alt sistemleri de yerli ve özgün olarak geliştiriliyor.

İki adet ASELSAN GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (CIWS) ve iki adet ASELSAN STOP 25mm’lik Stabilize Top Sistemi ile donatılacak olan TCG Derya, tıpkı TCG BAYRAKTAR ve TCG SANCAKTAR Tank Çıkarma Gemileri gibi iki adet CIWS’e sahip olacak.

TCG Derya, bu sayede gemisavar füze gibi tehditlere karşı etkin bir şekilde korunabilecek. TCG Derya’nın, 2023 yılında envantere alınması planlanıyor.

Gemi ayrıca insansız deniz araçlarının konuşlandırılacağı bir platform olacak.

Konu ile ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalar yapan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir;

“TCG Derya (DİMDEG) 2023'te hizmete girecek.” dedi.

TCG Derya dışında İ Sınıfı Fırkateyn ve TF-2000 hakkında da açıklamalr yapan Başkan Demir, yeni nesil gemilerimizde yerli hava savunma sistemlerinin kullanılacağını söyledi.

TF-2000 Hava Savunma Muhribinin onay ve sözleşme faaliyetlerinin yakında başlayacağının altını çizen Savunma Sanayii Başkanı;

Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık

MİLGEM İstif Sınıfı Fırkateynlerin ve TF-2000 hava savunma muhribinin hava savunma sistemleri yerli olacak.

TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhriplerimizin onay ve sözleşme faaliyetlerini, yakında başlatacağız.” dedi.