Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından gerçekleştirilen Söz Yetenekte programına katıldı.

Yapımı süren TCG Anadolu gemisinden yayınlanan programda konuşan İsmail Demir, geminin başlangıçta çok maksatlı hücum gemisi olarak planlandığını sonrasında ise bir güç aktarım platformu olarak düşünüldüğünü belirtti.

Çeşitli zırhlı araçlar, çıkarma gemileri ve birlikler taşıyacak geminin bir rampa eklenerek hava gücü konuşlandırmaya uygun hale getirilmesiyle kamuoyunda "uçak gemisi" nitelemelerinin ortaya çıktığını söyleyen İsmail Demir, "Bu bir nevi kehanet oldu. Çünkü daha sonra 'Bunu ne yaparız?' diye düşünürken etkin hava gücü oluşturmak adına, son zamanlarda SİHA ve İHA'larımızın ne kadar oyun değiştirici rolü olduğunu görünce acaba böyle bir değişikliğe gidebilir miyiz diye bir çalışma devam ediyor. Aslında birçok maksatlı amfibi hücum gemisi. Bu, klasik anlamda uçak gemisi denilemeyecek ama güç aktarma platformu olarak hava gücünü belli ölçüde sahaya sürebilecek bir platform oldu. Buna uçak gemisi demiyoruz ama uçak gemisinin harekat alanına sunacağı bazı kabiliyetleri de ortaya koyabileceğini söyleyebiliriz. İnşallah ileride ülkemiz çeşitli vizyonda projelerle daha büyük platformlara imza atar." dedi.

Yerli üretime dikkat çekildi

Savunma sanayii alanında yerliliğe büyük önem veren SSB başkanı İsmail Demir, TCG Anadolu'nun yüzde 70 kadarının yerli sistemle üretildiğine dikkat çekerken savaş yönetim sistemi ve yazılımların da yerli olduğuna örnek verdi.

İsmail Demir'in dikkat çeken diğer açıklamaları arasında; savaş yönetim sistemi yanında elektrik, elektronik, kablaj, silah sistemleri gibi çok çeşitli sistemler için 200'ü aşkın Türk firmanın katkıda bulunduğu bilgisi de var.

Milli deniz platformlarının ihracat yolu açık Milli deniz platformlarının ihracat yolu açık

Yerli tersanede inşa edilen TCG Anadolu'nun yapım aşamasında ilk etapta İspanyol firmasından destek alınsa da ilerleyen süreçlerde çok daha iyi gemiler yapabilecek yeteneklerin oluşturulduğunun altını çizen İsmail Demir, firmaların kabiliyetlerini sahada gösterip ihracat konusunda da avantaj kazandıklarını kaydetti.

TCG'nin çok yönlü etkinliği

İsmail Demir geminin fonksiyonlarına dair yaptığı açıklamasında, "Bu geminiz denizlerde iken "Küresel Güç Türkiye" vizyonunun paralelinde harekat etkinliği sağlayabilme, denizden göndereceğiniz çıkarma unsurlarının çıkarma yapabilmesi, zırhlı birliklerinizin alana aktarılabilmesi, helikopterlerinizin hem deniz hem denizden karaya doğru olacak sistemlerle ilgili faaliyet yapabilmeleri ve uçak platformları da koyduğumuzda havadan da vurucu kabiliyetler oluşturma yönünde bir etkinlik kazanmış olacak. Şu anda SİHA'larımızı çalışıyoruz, çok önemli aşamalar kaydettik. Bunun yanında Hürjet uçağımızın da tasarım aşamasında bu platformdan operasyon yapabilme kabiliyetleriyle ilgili de mühendislerimiz çalışmalara devam ediyorlar. Bu gemimiz Türkiye'nin denizde vurucu gücü olacak. Bu da önemli bir kabiliyet. Türkiye'nin kendi kara suları uzağında veya başka alanlarda hareket yeteneğini artıracağı gibi barış zamanında da çok önemli fonksiyonlar görebilir. Çeşitli kriz ortamlarında insan tahliyesi ve kriz ortamlarına müdahale, afet durumlarına müdahale gibi konularda da bu gemimiz çok önemli bir fonksiyon icra edebilecek." ifadelerine yer verdi.

Staj kontenjanı artırıldı

Programa katılan diğer bir isim olan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay da kamu kaynaklarından yalnızca belli bir kesmin, üniversitenin, bölgenin, siyasî görüşün değil de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, ülkesini çok seven her gencin yararlanabileceğine işaret etti.

"Staj seferberliğinin" geçen yılki pilot çalışmasına yaklaşık 15 bin öğrenci katıldığını ve 6,500 öğrenciye staj imkanı sağlandığını söyleyen Atay, bu yıl ön lisans da dahil olmak üzere 135 binden fazla başvuru aldıklarını ve 60 bin öğrenciye staj  imkanı sunacaklarını açıkladı.