AIRBUS tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin program ortağı olduğu A400M nakliye uçaklarının tedariki konusunda sıkıntılar yaşayan İspanya’nın siparişlerini iptal edeceği bilgisi ortaya atıldı.

Reuter Haber Ajansı tarafından yapılan haberde, İspanya’nın sipariş verdiği 27 adet A400M nakliye uçağından 13 adedini ihtiyaç olmayacağı gerekçesiyle iptal edeceği iddia edildi.

Konu ile ilgili henüz İspanya Hükümetinden ya da AIRBUS tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

İspanya şu anda A400M nakliye uçağı projesinde tüm alıcılar adına uçakların montajından sorumlu ülke konumunda.

İddia edilene göre İspanya Hava Kuvvetleri ile AIRBUS yetkilileri arasında sipariş iptalinin yaratacağı etkinin nasıl yumuşatılacağı konusunda görüşmeler yürütülüyor.

Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu olmuş durumda. Özellikle Türkiye’nin programdaki varlığı hususunda ortaya çıkacak gelişmeler Türk savunma sanayii yetkilileri tarafından yakından takip ediliyor.

a400m ispanya ara

A400M Atlas 

A400M bir OCCAR (Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü) projesidir. Türkiye OCCAR üyesi olmayıp proje ortağı ülke konumunda.

Program Mayıs 2003’te resmi olarak başlatılarak OCCAR’a entegre edildi. Projenin evveliyatı 1980’lere dayanıyor olsa da A400M projesi asıl olarak OCCAR ile birlikte başladı.  Katılımcı ülkelerin şu andaki niyeti 170 uçak tedarik etme yönünde.

Ülkeler ve sipariş miktarları ise şu şekilde;

·        Almanya: 53

·        Fransa: 50

·        İspanya: 27

·        İngiltere: 22

·        Türkiye: 10

·        Belçika: 7

Milli deniz platformlarının ihracat yolu açık Milli deniz platformlarının ihracat yolu açık

·        Lüksemburg: 1

Program üyesi olmayan Malezya ise 4 uçak siparişi vermiş bulunuyor.