İspanya, silahlı kuvvetlerini güçlendirme yolunda adım atıyor!

İspanya Bakanlar Kurulu tarafından 30 Ekim tarihinde yapılan duyuruda 68 adet AIM-120-C8 AMRAAM füzesi ile 20 adet eğitim füzesi ve gerekli test, bakım ve eğitim ekipmanlarının satın alma sözleşmesinin imzalanması için gerekli kurumlara izin verildiği açıklandı. Ayrıca imzalanacak sözleşmenin satın alınacak ekipmanın hizmet ömrü boyunca yedek parça, bakım ve teknik destek paketini de içereceği belirtildi. Sözleşmenin tahmini bedelinin 100 milyon Euro olacağı değerlendiriliyor.

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

ispanya füze 1

Açıklamada, alınacak füzelerin “İspanyol Hava ve Uzay Kuvvetleri ile İspanyol Kara Kuvvetleri envanterindeki sistemlerin asgari stoklarının korunmasına, güncellenmesine, kendilerini geliştirmesine ve kendilerine verilen görevleri daha iyi yerine getirmesine olanak sağlayacağına değinildi.

ispanya füze 3

AIM-120D olarak da bilinen AIM-120C-8 füzesi halihazırda kullanımda olan en gelişmiş AIM-120 versiyonu olduğu ifade ediliyor. Kendinden önceki AIM-120C-5 ve C-7 versiyonuyla aynı katı yakıtlı roket motoruna sahip olan AIM-120C-8 füzesi geliştirilmiş güdüm ve kontrol elektronikleri sayesinde çok daha geniş açıda görüş ötesi angajman zarfı ve daha yüksek vuruş olasılığı sunuyor.