İspanya, ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda tanksavar kabiliyetlerini güçlendiriyor.

İspanya hükümeti, ordunun askeri modernizasyonu kapsamında İsrail merkezli Rafael şirketinden 285 milyon avroluk Spike LR2 tanksavar füzesinin tedarikine yeşil ışık yaktı.

Yapılacak alım kapsamında İspanya, İsrail'den 1680 adet Spike LR2 tanksavar füzesi, 168 adet lançer ve lojistik destek hizmeti tedarik edecek. Tedarik edilecek Spike LR2, İspanyol ordusunun envanterinde yer alan ABD üretimi TOW tanksavar füzelerinin yerini alacak.

İspanya ordusu, Spike füze ailesine yabancı olmayıp, ürün ailesinin bir önceki versiyonu olan Spike LR füzelerini envanterinde bulunduruyor.

LR-02 (1)

Açıklanan onay kararı sonrası Madrid hükümeti ile İsrailli şirket arasında en kısa sürede sözleşme imzalanması beklenirken, son teknoloji füzelerin üretimi, bu amaç için özel olarak kurulan İspanyol savunma sanayii şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum tarafından üstlenilecek. Konsorsiyumda Escribano, Tecnobit, FMG, Expal ve İsrailli savunma şirketi Rafael'in yan kuruluşu olan ve Spike tanksavar füzeleri ailesini geliştirmedeki uzmanlığıyla tanınan Pap Tecnos yer alıyor.

Madrid hükümeti, füzelerin ödemesini 2023 ve 2027 yılları arasında beş yıl boyunca yıllık taksitler halinde yapacak.

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

İspanya'nın askeri modernizasyon programı

NATO üyesi İspanya, birden fazla savunma platformu için milyarlarca dolar harcamaya hazırlanıyor.

Madrid hükümeti, ordunun üç yeni özel modernizaasyon programı kapsamında birçok savunma ürününün tedariki için 4,2 milyar dolarlık bütçe ayrılmasına onay verdi.

İspanya Maliye Bakanlığı, Savunma Bakanlığı'na bu modernizasyon programlarının yürütülmesi için 2024 ile 2037 yılları arasındaki bütçe dönemlerine yönelik harcama taahhütleri alması konusunda yeşil ışık yaktığı bütçe tasarısını onayladı.

İspanya Silahlı Kuvvetleri için devreye sokulan modernizasyon programları; Spike LR2 tanksavar füzesi, SILAM (Yüksek Hareket Kabiliyetli Roketatar) programı kapsamında ÇNRA, NASAMS hava savunma sistemi ve Halcón programı kapsamında mevcut F-18 savaş uçaklarının yerini alacak Eurofighter uçaklarının tedarikini kapsıyor.