İspanya, birden fazla savunma platformu için milyarlarca dolar harcamaya hazırlanıyor.

Avrupa ülkesi İspanya, ordunun üç yeni özel modernizasyon programı kapsamında birçok savunma ürününün tedariki için 4,2 milyar dolarlık bütçe ayrılmasına onay verdi.

İspanya Maliye Bakanlığı, Savunma Bakanlığı'na bu modernizasyon programlarının yürütülmesi için 2024 ile 2037 yılları arasındaki bütçe dönemlerine yönelik harcama taahhütleri alması konusunda yeşil ışık yaktığı bütçe tasarısını onayladı.

İspanya Silahlı Kuvvetleri için devreye sokulan modernizasyon programları; Spike LR2 tanksavar füzesi, SILAM (Yüksek Hareket Kabiliyetli Roketatar) programı kapsamında ÇNRA, NASAMS hava savunma sistemi ve Halcón programı mevcut F-18 savaş uçaklarının yerini alacak Eurofighter uçaklarının tedarikini kapsıyor.

Spike LR

Spike LR2 tedariki planı

Spike tanksavar füzesi programının ikinci aşaması, bu sistemin en gelişmiş versiyonu olan Spike LR2'nin silahlı kuvvetler için İsrail'den satın alınmasını öngörüyor. Bu tedarik için Madrid hükümeti, 287,5 milyon avroluk bir bütçe ayırmış olup ödemeleri 5 yıla yayarak gerçekleştirmeyi planlıyor. İspanya Savunma Bakanlığı, bu tedarikte ayrıca, füzelerin İspanya topraklarında üretilmesi için teknoloji transferini yapılacak anlaşmaya eklemek istiyor.

Milyonlarca avroluk ÇNRA hedefi

İspanya ordusunun, SILAM programı kapsamında yüksek hareket kabiliyetine sahip ÇNRA (Çok Namlulu Roketatar) edinmesi için hükümet tarafından 2023-2027 yılları arasında 5 yıla yayılan 714,5 milyon avroluk bir kaynak sağlanacak. İspanyol askeri yetkililer, halihazırda ilgili sistemler için araştırmalarını sürdürüyor olup yakın zaman içerisinde bu tedarik için üretici firmalara bir ihale açmayı planlıyor.

Yeni NASAMS hava savunma bataryaları

Halihazırda İspanya envanterinde bulunan NASAMS orta menzilli hava savunma sistemlerinin yenilenmesine yönelik başlatılan modernizasyon programına hükümet tarafından 2023-2027 yılları arasında 673,4 milyon avroluk bütçe ayrıldı. 

NASAMS_II_E.T.

İspanya, NASAMS sistemlerini 2003 yılında tedarik etmiş olup 2013 yılının ortalarında 10 yıllık hizmet süresinin ardından sistemin bazı bileşenlerinde sorunlar görmüş ve bu bileşenlerin edinilmesinde zorluklar yaşadı. Halihazırda halen modernize edilemeyen NASAMS sistemleri, bu sistemin kullanıcısı olan ülkeler arasında İspanya, bataryalarını modernize etmeyen tek ülke konumunda bulunuyor.

İspanya'nın entegre hava savunma ağının vazgeçilmez bir platformu olan NASAMS, orta ve uzun menzilli hava savunma sistemlerini tamamlayıcı nitelikte bulunuyor.

Yaklaşık 2,5 milyar dolara 25 adet Eurofighter

İspanya Hazine ve Maliye Bakanlığı, halihazırda devam etmekte olan Halcón programının harcama tavanının uzatılmasını onayladı. Bu program, Kanarya Adaları'nda bulunan Gando üssündeki emekliye ayrılan F-18 savaş uçaklarının yerini alacak 20 adet Eurofighter savaş uçağı olmak üzere 25 adet uçağı kapsıyor. Tedarik edilecek yeni savaş uçakları, Kanarya Adaları'nın hava güvenliğini sağlayacak.

Eurofighter

Program bütçesindeki artış, Torrejón ve Zaragoza üslerindeki 2030 yılı civarında hizmet ömrünün sonuna yaklaşacak F-18'lerin değiştirilmesi sürecini başlatmak için Halcón II programı olarak bilinen motorlara ve görev destek sistemlerine sahip 25 adet Eurofighter'ın alınmasına olanak sağlayacak. 

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

Programın toplam bütçesi, 4 milyar 593 milyon avro olarak bilinirken, ilgili ödemeler 2023 ile 2035 yılları arasında dağıtılacak. Bütçenin genişleme miktarı tam olarak belirtilmezken programın ikinci kısmı ise 25 adet Eurofighter için 2,5 milyar avro olacak.