İsrail güvenlik ve askeri ürünlerine olan talep artıyor!

Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı

İsrail devlet makamlarının kamuoyuyla paylaştığı bilgilerde, 2022 yılı içerisinde İsrail’in 145 farklı ülkeye insansız hava aracı satışı gerçekleştirdiği ve istihbarat ile siber sistem yapılarının satıldığı ülke sayısında yüzde 25 artış yakaladığı kaydedildi.

İsrail askeri ihracat 3

Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı verilerden silah ve güvenlikle ilgili siber sistem ihracatına izin verilen ülke sayısının son yıllarda hızla artış gösterdiği anlaşılıyor. Rakamlar, iki yıl üst üste kendi rekorlarını kıran İsrail savunma sanayiinin ihracat rekorlarıyla örtüşüyor. Ukrayna savaşı ve Körfez normalleşmesi gibi sistem dinamiklerini şekillendiren gelişmeler bu artışı besleyen ana olaylar arasında yer alıyor.

İnsan hakları avukatı Eitay Mack'in Bilgi Edinme Özgürlüğü talebine yanıt olarak Savunma Bakanlığı tarafından sağlanan verilerde;

  • İnsansız hava aracı satışı yapılan ülke sayısının üç yılda yüzde 40 artarak 40’tan 56’ya

  • Mühimmat satışı yapılan ülke sayısının yüzde 45 artarak 42’den 61’e

  • Üç yıl önce sadece iki ülkeye satılan eğitim programlarının şu anda 17 ülkeye,

  • Siber ve istihbarat sistemleri satışının ise 2022 yılında 67’den 83 ülkeye olacak şekilde artış gösterdiği paylaşıldı.

İsrail ihracat final_editli

Yukarıdaki rakamların İsrail Savunma Bakanlığı Savunma İhracat Kontrol Ajansı'nın ihracatı onayladığı ülkelerle ilgili olduğunu belirtmek gerekmektedir. Zira bu onaydan önce silah şirketlerinin, e-posta göndermekten sergi düzenlemeye veya şirketleri fabrikalarında ağırlamaya kadar her türlü eylem için gerekli olan bir pazarlama lisansı alması gerekiyor. İki aşamalı filtreleme yöntemi olarak belirtilen yöntem ile bir firma pazarlama lisansı alamaz ise ihracat lisansına da alamıyor. Öte yandan firmanın pazarlama lisansını alabilmesi halinde ihracat lisansını da kolaylıkla alabilmesi bekleniyor. Dolayısıyla bu bağlamda pazarlama lisansına sahip ülke sayısı gerçek gösterge olarak değerlendirebilir gözüküyor ve bu kısımda ülke sayısının 100'ün altında olduğu bir kategori yer almıyor.

İsrail askeri ihracat 4

İsrail'in 100'den fazla ülkeyi bazı teknolojiler için pazarlama lisansına ihtiyaç duymaktan muaf tutması nedeniyle bu oranın daha da yüksek olması beklenebilir. Ancak The New Arab’ın geçtiği bilgiye göre İsrail Savunma Bakanlığı tarafından onaylanan ülke sayısı The Economist Democracy Index ile çapraz kontrol edildiğinde 59'unun muhtemel "otoriter rejimler" olduğu, diğer 36'sının "melez rejimler" olarak sınıflandırıldığı ve listede yalnızca 24 ülkenin endeks tarafından "tam demokrasi" olarak değerlendirildiği görülüyor.

Geçtiğimiz hafta imzalanan bir anlaşmada Arrow 3 füze savunma sisteminin Almanya'ya yaklaşık 3,5 milyar dolar gibi ciddi bir fiyatla satılması nedeniyle İsrail savunma sanayii ihracatındaki rekor kıran büyümenin devam etmesi bekleniyor. Almanya’ya ek olarak Ukrayna'nın da savunma sistemi yapısını güçlendirmek için İsrail'den Demir Kubbe savunma sistemini almaya çalıştığı aktarılan bilgiler arasında yer almıştı.