EurAsian Times’ın haberine göre, “bölgedeki güvenliği gereği” nükleer santrallerin karşısında yer alan İsrail ise Arap dünyasının ilk santrali olan Barakah Nükleer Santrali ile ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı.

Önceki yıllarda tehditleri etkisiz hale getirmişti

İsrail’in Orta Doğu’daki nükleer güç üstünlüğünün sırrı, kendisi nükleer veya başka kitle yıkım silahları geliştirirken bölgedeki diğer ülkelerin geliştirmesine karşı çıkması. Bu doğrultuda İsrail, önceki yıllarda kendisine tehdit olarak gördüğü nükleer reaktörleri etkisiz hale getirdi.

1974 yılında Irak, askeri olmayan amaçlar için kullanılmak üzere iki nükleer reaktör yapması için Fransa ile anlaşmıştı. İsrail’in istihbarat çalışmaları sonucunda Irak’ın nükleer reaktörleri, askeri amaçlar için kullanma niyetinde olduğunu “öğrendi”. Bunun ardından yapım aşamasındaki reaktörler hava saldırısı ile kullanılamaz hale getirildi. İsrail benzeri bir durumu Suriye ile 2007 yılında da yaşadı.  

Yine yakın zamanda İran’ın Natanz Nükleer Tesisi’nde bir yangın çıktı. İran ise bu yangının, İsrail veya ABD tarafından nükleer tesise yapılan siber saldırılar kaynaklı olduğunu iddia etti. İran’ın saldırıların kaynağı olarak İsrail’i göstermesi hakkında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu‘ya sorular yöneltildiğinde Başbakan soruları yok saydı. Savunma Bakanı Benny Gantz ise bölgedeki her olayın sorumlusunun İsrail olmak zorunda olmadığını söyledi.

Şimdilik sessizliğini koruyor

Bu örneklerde görüldüğü üzere Orta Doğu’daki ülkelerin nükleer güce sahip olmaması için uğraşmış olan İsrail, BAE’nin nükleer santrali kullanıma geçireceğini duyurmasına ise şu anlık “sessiz” kaldı.

BAE ve İsrail arasındaki ikili ilişkilerin hiçbir resmiyeti bulunmasa da bu iki ülkenin bazı ortak hedefleri var. Örneğin hem İsrail hem de BAE, İran tarafından desteklenen Houthi milislerine karşı Proxy saldırıları düzenliyor.

Eurofighter’a elektronik harp eklentisi geliyor  Eurofighter’a elektronik harp eklentisi geliyor 

İsrail ve BAE arasındaki ilişkiler son yıllarda büyük bir ilerleme kaydetti. İsrail’in Barakah Nükleer Santrali karşısında “geleneksel” politikasına aykırı bir tavır sergilemesi de bu ilerlemenin temel göstergelerinden biri olarak kabul görüyor.