İsrail Kamu Yayın Kurumu ‘KAN’ tarafından geçen hafta bir İsrail denizaltısının Süveyş Kanalı’ndan geçtiği belirtildi. Geçişin gerçekleştiği Pazartesi gününün erken saatlerinde İsrail Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi, Yahudi devletinin her türlü saldırganlığa karşı misilleme yapacağını söyleyerek İran'ı İsrail'e saldırmaması konusunda uyardı.

The Times of Israel sitesinde yer alan haberde, Kohavi’nin örnek askerleri ödüllendirme töreninde, “Son zamanlarda İran’dan İsrail’e gelen tehditlerin arttığını duyuyoruz. Eğer İran müttefikleriyle İsrail’e karşı herhangi bir eylemde bulunurlarsa ortaklıklarının çok pahalıya mâl olduğunu görecekler” dediği ifade edildi.

İran, en iyi nükleer bilimcilerinden biri olan Mohsen Fakhrizadeh'in Kasım ayı sonlarında bir suikast sonucu öldürülmesinden bu yana İsrail'i tehdit etmekte. İsrail’in Süveyş Kanalı’nı geçtiği haberine benzer olarak, İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin yıl dönümünde Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir nükleer denizaltı da Pazartesi günü Hürmüz Boğazı'ndan geçti.

ABD Donanması'ndan yapılan açıklamaya göre USS Georgia, 154 Tomahawk seyir füzesi ve 66 özel kuvvetler askerî taşıyabilme kapasitesine sahip. Ayrıca açıklamada, İran'ın sıklıkla geçişe kapatmakla tehdit ettiği stratejik boğazda, USS Port Royal ve USS Philippine Sea kruvazörlerinin eşlik ettiği USS Georgia'nın fotoğrafları da paylaşıldı.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Bunun yanında ABD yetkililerinin, 3 Ocak 2020’de Amerikan drone saldırısıyla öldürülen Süleymani’nin intikamını almak amacıyla Tahran’dan yapılacak bir saldırıdan endişe duydukları ifade edildi. Orta Doğu’daki ABD kuvvetlerinin başı General Frank McKenzie’nin Pazar günü gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'ın saldırması halinde Washington'un "tepki vermeye hazır" olduğunu söylediği belirtildi.

Yıldönümü, ABD'nin Irak'taki askeri gücünün azaltılmasıyla aynı zamana denk gelecek. Pentagon, rakip oluşumlara karşı caydırıcı güç olması amacıyla son haftalarda güç gösterilerini artırdı. Nükleer silah taşıyabilen iki ABD B-52 bombardıman uçağı 10 Aralık'ta Körfez bölgesinde uçuç gerçekleştirdi ve uçak gemisi USS Nimitz, Kasım ayı sonunda Körfez sularını geçti.