Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin, İsrail ordusunda görev yapmak isteyen ancak erkek birliklerle yakın olma konusunda endişeleri olan dindar kadın askerler için yalnızca kadınlardan oluşan yeni bir savaş birimi oluşturduğu bildiriliyor.

The Times of Israel’in haberine göre Mart ayından itibaren ordu, mevcut karma cinsiyetten oluşan bir sınır savunma birimi bünyesinde kurulacak olan yeni müfrezeye, muharebe rolleri için askere alınan kadınları atayacak. Haberin devamında İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından daha fazla kadının savaşan birliklerde görev yapmasına izin verilmesinin "toplumsal bir gündeme" değil, pratik düşüncelere dayandığı ifadelerine yer verildi.

Birçok lise mezunu kadının vatanî görevine başlamadan önce eğitim gördüğü dinî okulların müdürlerinin İsrail Savunma Bakanlığı’na, öğrencilerinin savaş rollerinde hizmet etmek için "güçlü bir arzu" duyduklarını, ancak bunu dinî hassasiyetleri ile bağdaştıramadıklarını söyledikleri bildirildi.


İsrail’de kadın askerler konusu bazı dini liderler ve orduda cinsiyet entegrasyonuna karşı çıkanlar için önemli bir konu. Bazı eleştirmenler bu tür önlemleri "ulusal güvenlik için potansiyel sonuçları olan tehlikeli bir sosyal deney" olarak tanımlıyorlar.