Kaspersky'ın kimlik avı raporu, İsrail'in kritik durumunu gözler önüne serdi.

İranlı devlet kurumları siber saldırı altında İranlı devlet kurumları siber saldırı altında

Israel Defense'in haberine göre Siber güvenlik devi Kaspersky tarafından ikinci çeyrekte tanımlanan 50.4 milyon kimlik avı vakasının yüzde 6.65'i İsrail'de görüldü. Bu oran İsrail'i, Brezilya'nın ardından dünyanın en büyük ikinci oltalama vakasının yaşandığı ülke konumuna yerleştirdi. 

Kaspersky'ın raporu, kullanıcılardan kredi kartı bilgilerini ve paralarını çalmanın siber saldırganlar tarafından ikna edici çeşitli yöntemler ile sağlandığını ortaya koyuyor. İkinci çeyrekteki kimlik avı olaylarının bu kadar artmasındaki başlıca sebep olarak ise Covid-19 döneminde artış gösteren online alışverişler olarak gösteriliyor. 

Kullanıcıların, online alışveriş takiplerini mailleri üzerinden gerçekleştirirken, maillerin güvenilirlik seviyesine dikkat etmedikleri belirtildi.

Kaspersky'ın İsrail Genel Müdürü Noam Froimovici konuyla ilgili olarak, ''Siber suçlular, kişisel bilgileri ve parayı çalmak için dünya çapında meydana gelen kritik olayları kullanıyor. Tabiki Covid-19 böyle bir fırsat sundu.'' ifadelerini kullandı.