İsrail'in Filipinler Büyükelçisi Ilan Fluss konu ile ilgili olarak, ''Filipinler Hava Kuvvetleri  Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı (PCG) tarafından kullanılacak farklı teknolojiler ve sistemler, ülkenin gücünü arttıracak. Modernize programı için iki hükümet arasında ve en iyi teknoloji şirketleri arasında görüşmeler gerçekleştiriliyor.'' ifadelerini kullandı.

The Jerusalem Post'un haberine göre İsrail ve Filipinler arasındaki savunma sanayii ilişkileri uzun yıllardır devam ediyor. Hatta son yıllarda Filipin Silahlı Kuvvetleri'nin İsrail'den kritik sistemler tedarik etmesi, Güney Çin Denizi'nde gerilimlere sebep oldu.

Ortadoğu Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapora göre 2001-2018 yılları arasında İsrail'in, Filipinler'e tedarik ettiği sistemler arasında Blue Horizon insansız hava araçları (İHA), EL/M-2032 radarı, EL/M-2288 AD-STAR hava arama radar sistemleri, M-68/M-71 155 mm çekili toplar, Spike-ER tanksavar füzeleri, Spike-NLOS SSM/ASM ve EL/M-2022 çok platformları uçak radarları bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda Rafael ve İsrail Tersaneleri, Filipin Donanması'nın kullanımı için 8 adet FAIC-M hücumbot tedariği konusunda anlaşma sağlamış ve ilk 2 hücumbotun teslim tarihi olarak 2022 belirlenmişti. FAIC-M'lerden dördü, füze yeteneğine sahip olurken, modernize işlemleri devam edecek.

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

Hücumbotlarla ilgili olarak Filipinler Donanması'ndan Koramiral Yardımcı Adeluis Bordado, İsrail'in Filipinler Büyükelçisi Ilan Fluss ile ortak açıklama yaparak, ''Filipinler ve İsrail güçlü savunma ilişkilerine sahip. Hücumbotlar konusunda teknoloji transferini sağlayacağız ve Filipinler'de bir üretim hattı kuracağız.'' ifadelerini kullandı.