Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

İsrail ve İran karşılıklı tehdit söylemlerini arttırıyor

The Times of Israel gazetesine göre, İsrail ordusu İç Cephe Komutanlığı komutanının değişimi töreninde yaptığı konuşmada Kochavi “Nükleer tehdide karşı harekete geçmemiz gerekebileceği göz önüne alındığında, iç cephelerin önemli bir savaşa karşı hazırlığının gelecek yıllarda artırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Genelkurmay Başkanı “Ordu, İran’a yönelik bir operasyon için güçlü bir şekilde hazırlanmaya devam ediyor. Her gelişme ve her senaryo için hazırlanılması gerekiyor” dedi.

Kochavi’nin açıklamaları, İran Stratejik Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Kemal Harazi’nin dün yaptığı basın açıklamasında, ülkesinin nükleer bomba üretecek teknik imkanlara sahip olduğunu ayrıca İran’ın tesislerinin hedef alınması durumda İsrail’i vurmak için kapsamlı tatbikatlar gerçekleştireceğini söylemesinin ardından geldi.

Alman haber ajansı DPA’nın aktardığına göre, Harazi gerekli teknik imkanlar olsa da ülkesinde nükleer bomba üretmeye ilişkin bir karar olmadığını belirtti.

Kemal Harazi, İsrail’in bir zayıflık aşamasında olduğunu ve ABD Başkanı Joe Biden’ın desteğinin İsrail’i tekrar öne çıkaramayacağını ifade etti.

Geçen ay, onlarca İsrail Hava Kuvvetleri personeli, İran nükleer tesislerine operasyonu konu alarak Akdeniz üzerinde hava tatbikatları gerçekleştirdi.