ABD, Ortadoğu'da İsrail'in hava savunma gücünden faydalanmak istiyor. 

The Jerusalem Post'un haberine göre şu anda ABD ordusunda 18. Hava İndirme Kolordusu'nda General olan ve CENTCOM Komutanı General Frank McKenzie'nin yerine atanabilme ihtimali bulunan Michael Kurilla, 9 Şubat'ta Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ne yaptığı bilgilendirmede, ''İsrail ile entegre bir hava ve füze savunma sistemi büyük bir avantaj getirecektir. Birlikte çok daha güçlü ve benzersiz yetenekler geliştirebiliriz.'' ifadelerini kullandı.

CENTCOM Komutanı General McKenzie ise Middle East Institute tarafından düzenlenen çevrimiçi düzenlenen bir seminerde İsrail'in CENTCOM'a entegresi konusunda, ''İsrail'in benzersiz hava savunma yetenekleri CENTCOM'un sorumluluk alanı içerisinde olduğu için bundan yararlanabiliriz.'' dedi. 

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

General McKenzie, İran'ın balistik füze tehdidine de değinerek, ''İsrail'in CENTCOM'a entegresi, İran balistik füze stoğunu amansızca doldururken, insansız hava araçları ve kara saldırı füzeleri geliştirirken Körfez ülkelerini bu tehdide karşı bir araya getirmek için güzel bir fırsat yaratıyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İran destekli Husi milislerinin saldırılarına karşı koymasına yardımcı olmak için Abu Dabi’ye güdümlü füze destroyeri ve savaş uçakları göndereceğini duyurmuştu. Fransa ise BAE'de konuşlu 7 Rafael savaş uçağı ile ülkenin hava savunmasını koruyacağını açıklamıştı.