Devlet destekli İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii IAI, isimleri açıklanmayan Asya ülkeleriyle değeri 100 milyon doları aşan bir sözleşme imzalandığını duyurdu.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii IAI resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, isimleri açıklanmayan birkaç  Asya ülkesiyle ROTEM VTOL Taktik Akıllı Mühimmat Sistemi ve HAROP Sistemi kara ve deniz versiyonlarının satışını içeren 100 milyon dolar değerinde üç ayrı sözleşme imzalandığı duyuruldu.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii IAI Başkanı ve CEO'su Boaz Levy sözleşme ile ilgili yaptığı açıklamada, " Dünya çapındaki savaş kuvvetlerinin harekat kabiliyetine etkileyici başarılar katan akıllı mühimmat sistemleri, geleceğin ileri savaş alanları için merkezi ve belirleyici saldırı bileşenlerini oluşturmaktadır. Bu sözleşmeler, modern orduların cephaneliklerinin bir parçası olarak doğru mühimmat sistemlerine verdikleri önem ve güvenin bir başka kanıtıdır ve bu alandaki ek ticari faaliyetlerin habercisi olabilir." ifadelerine yer verdi.

HAROP Sistemi

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii IAI tarafından üretilen HAROP; hedefleri bulmak ve kusursuz bir şekilde saldırmak üzere tasarlanmış akıllı mühimmat sistemi olarak biliniyor. HAROP, deniz ve kara muharabeleri, çeşitli düşük ve yüksek yoğunluklu çatışma senaryoları ve terörle mücadele faaliyetleri için operasyonel bir çözüm sunuyor.

Hem kara hem de deniz tabanlı olarak görev icra edebilen HAROP, istihbarat toplama, sabit ve hareketli hedefleri belirleme, değerlendirme ve saldırı görevlerini yerine getirmesiyle dikkat çekiyor.

ROTEM Akıllı Mühimmat Sistemi

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii IAI tarafından tasarlanan ve üretilen ROTEM; dikey iniş ve kalkış sistemine sahip akıllı mühimmat sistemi olarak biliniyor. 

Tek operatör tarafından yönetilen drone tabanlı ROTEM, keşif, gözlem, istihbarat toplama ve bünyesinde bulundurduğu savaş başlığıyla saldırı görevlerini gerçekleştirmesiyle öne çıkıyor.

ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi