İran'ın nükleer silah edinme çalışmalarında son iki aya yaklaşmasıyla büyük tedirginlik yaşayan İsrail, uluslararası topluma "2015 İran Nükleer Anlaşması"ndan farklı yeni bir plan hazırlamaya çağırdı.

Ukrayna, Fransa’dan Mirage 2000 istiyor Ukrayna, Fransa’dan Mirage 2000 istiyor

Açıklama İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'tan geldi. Jarusalem Post gazetesinin haberine göre Gantz, Tel Aviv'de düzenlenen toplantıda 60 ülkenin büyükelçisine yaptığı konuşmada “İran, nükleer silah geliştirmeyi sağlayacak yeterli malzemeye sadece 2 ay uzaklıkta” ifadeleriyle büyük bir tedirginlik yaşandığını ortaya koydu.

Gantz, “İran rejiminin müzakere masasına dönme ve bir anlaşmaya imza atmaya niyeti olup olmadığını bilmiyoruz. Uluslararası toplum, İran'ın nükleer silah yolunda ilerlemesini durdurmak için uygulanabilir bir B planı oluşturmalı.” ifadelerini kullanırken İran nükleer programının bölgede ve dünyada bir silahlanma yarışına neden olabileceği konusunda hatırlatmada bulundu. 

İsrail'in harekete geçmek için gerekli imkâna sahip olduğunu ve bunu yapmaktan çekinmeyeceğini söyleyen Gantz, "İsrail'in gelecekte nükleer bir İran'ı önlemek için harekete geçmek zorunda kalacağı ihtimalini göz ardı etmiyorum.” dedi.
İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi ise, ordunun nükleer programında kaydedilen ilerleme nedeniyle İran'a karşı operasyonel planların hızını artırdığını söyledi.

Jerusalem Post Gazetesi’nin haberine göre, Kochavi “İran nükleer programında kaydedilen ilerleme, İsrail ordusunu, operasyonel planları hızlandırmaya sevk etti. Ayrıca yakın zamanda onaylanan savunma bütçesi bunun için ayrıldı.” dedi.